Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Rozdano certyfikaty rogali świętomarcińskich

0
Podziel się:

104 firmy cukiernicze z terenu Wielkopolski, wypiekające rogale
świętomarcińskie otrzymały w środę zaświadczenia zezwalające im na używanie symbolu unijnego
produktu regionalnego. Siedem kolejnych firm jest w trakcie kontroli i oczekuje na decyzje.

104 firmy cukiernicze z terenu Wielkopolski, wypiekające rogale świętomarcińskie otrzymały w środę zaświadczenia zezwalające im na używanie symbolu unijnego produktu regionalnego. Siedem kolejnych firm jest w trakcie kontroli i oczekuje na decyzje.

Świętomarcińskie rogale - poznańskie smakołyki sprzedawane 11 listopada - w tym roku po raz pierwszy będą sprzedawane jak unijny produkt regionalny. Daje on nabywcom gwarancję, że rogale zostały wyprodukowane w Wielkopolsce zgodnie z określoną tylko dla nich recepturą.

Rogale są tradycyjnym przysmakiem na dzień imienin świętego Marcina, patrona głównej ulicy w mieście. Wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. 11 listopada poznaniacy zjadają ponad 400 ton tych rogali.

"W dniu dzisiejszym nasz rogal uzyskał pełne obywatelstwo w Unii Europejskiej i nasze wspólne starania zakończyły się sukcesem. Certyfikacja rogali była potrzebna dla zachowania oryginalnej receptury - podtrzymującej naszą wielkopolską tradycję" - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.

Ponieważ nazwa "rogal świętomarciński" została zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, przywilej znakowania unijnym symbolem mają ci producenci, którzy poddali się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją i otrzymali świadectwo jakości.

"Było z tym trochę kłopotu, bo latem musieliśmy wypiec partie tych rogali, a zwyczajowo pieczemy je na 11 listopada, ale mamy doświadczenie i otrzymaliśmy certyfikat bez problemu" - powiedział PAP Robert Mazurek właściciel jednej z cukierni.

Zaświadczenia wydaje Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrola Inspekcji dotyczyła m.in. tego, czy produkt wytwarzany jest stosownie z wymaganiami specyfikacji, na podstawie, której Komisja Europejska zarejestrowała nazwę "rogal świętomarciński" jako chronione oznaczenie geograficzne.

Producenci zobowiązani są do prowadzenia szczegółowej dokumentacji produkcyjnej, która pozwala na odtworzenie całego cyklu produkcyjnego. Rogal świętomarciński może być produkowany na terenie 26 powiatów województwa wielkopolskiego.

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust specjalne rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Tradycję tę kontynuuje Caritas archidiecezji poznańskiej, który sprzedaje rogale w specjalnie oznakowanych torebkach; dochód przeznaczany jest na organizację wieczerzy wigilijnej dla potrzebujących.

Rokrocznie Poznań dzieli się swoją wyjątkową tradycją, wysyłając rogale ważnym osobistościom. W ubiegłym roku trafiły one m.in. do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce i prezydentów miast.

Producent, który nie spełnia warunków określonych we wniosku o rejestrację i sprzedaje nielegalnie produkt oznaczony zarejestrowaną nazwą, może być ukarany grzywną lub karą do dwóch lat więzienia.(PAP)

kpr/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)