Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
30.03.2009 12:39

Poznań: Rozpoczął się proces lustracyjny Marcina Libickiego

Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoczął w poniedziałek proces lustracyjny posła do Parlamentu Europejskiego Marcina Libickiego (PiS). Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego złożył sam europoseł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoczął w poniedziałek proces lustracyjny posła do Parlamentu Europejskiego Marcina Libickiego (PiS). Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego złożył sam europoseł.

Według informacji zebranych przez Instytut Pamięci Narodowej, Libicki miał współpracować ze służbami specjalnymi PRL przy okazji akcji przeciwko zachodnim dyplomatom w Poznaniu. Libicki od początku zaprzeczał informacjom o współpracy.

Sąd postanowił w poniedziałek wystąpić do Biura Lustracyjnego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu z prośbą o przygotowanie stanowiska w sprawie zgodności z prawem oświadczenia lustracyjnego europosła.

Libicki jest wymieniany jako potencjalny otwierający wielkopolską listę PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pion Lustracyjny IPN prowadzi od kwietnia 2007 r. postępowanie przygotowujące proces lustracyjny polityka.

W zasobach IPN znaleziono akta sprawy o kryptonimie "Odra II", którą służby specjalne na początku lat 60. prowadziły przeciwko dyplomatom Wielkiej Brytanii i Kanady w Poznaniu. Libicki jest imiennie wymieniony na liście kontaktów poufnych do tej sprawy.

Po raz pierwszy dokumenty na temat ewentualnej współpracy Libickiego z SB IPN opublikował 19 listopada 2007 roku.

Jak wynika z katalogu opublikowanego przez IPN, Libicki miał być w 1966 r. "operacyjnie wykorzystywany" przez wywiad PRL. W 1981 r. odnotowano, że wywiad wykorzystywał Libickiego "z uwagi na posiadane kontakty w RWE". W publikowanych katalogach zachowały się też informacje na temat opozycyjnej działalności Libickiego. (PAP)

rpo/ itm/ gma/

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz