Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Rozstrzygnięto V edycję festiwalu Wyścig Jaszczurów

0
Podziel się

Film "Tumult nad Łodzią" Leszka Ciechońskiego, opowiadający historię
Festiwalu Camerimage z Łodzi zdobył "Złotego Jaszczura", główną nagrodę rozstrzygniętego we wtorek
wieczorem w Poznaniu V Festiwalu Filmowego "Wyścig Jaszczurów".

bErjUGoR

Film "Tumult nad Łodzią" Leszka Ciechońskiego, opowiadający historię Festiwalu Camerimage z Łodzi zdobył "Złotego Jaszczura", główną nagrodę rozstrzygniętego we wtorek wieczorem w Poznaniu V Festiwalu Filmowego "Wyścig Jaszczurów".

Konkurs jest skierowany do niezależnych twórców powyżej 50 roku życia. Najstarszym uczestnikiem tegorocznej edycji festiwalu był 80-letni Bohdan Kezik.

"Jestem zadowolony z wysokiego poziomu konkursu. Byłem nim wręcz zszokowany do tego stopnia, że musieliśmy przygotować jeden seans więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Nie zawiodła również publiczność" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Jerzy Jernas.

bErjUGoT

Od poniedziałku przez dwa dni w kinie Muza w Poznaniu odbywały się pokazy wszystkich zgłoszonych na festiwal filmów. Wśród zaprezentowanych filmów znalazły się produkcje autorów z Polski, Rosji, Holandii i Niemiec. Autorzy zgłosili do festiwalu głównie filmy dokumentalne. Nie zabrakło jednak filmów fabularnych i eksperymentalnych.

Jury studenckie również wyróżniło Leszka Ciechońskiego za film "Tumult nad Łodzią". W tym roku po raz pierwszy odbył się również konkurs fotograficzny. Klasycznego Jaszczura otrzymał Franciszek Kupczyk za zestawy "Tonsura" i "Po wizę do nieba".

Według organizatorów przedsięwzięcia, "Wyścig Jaszczurów" to jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe". Została stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym w Polsce, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Organizatorem imprezy jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK. (PAP)

bErjUGoZ

mat/ sto/

bErjUGpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)