Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Ruszył tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

0
Podziel się:

Badania profilaktyczne pacjentów z grup ryzyka - to jedna z propozycji
rozpoczętego w poniedziałek w Poznaniu Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Według danych nowotwory te zajmują szóste miejsce na świecie pod względem zachorowalności.

bEEwctFN

Badania profilaktyczne pacjentów z grup ryzyka - to jedna z propozycji rozpoczętego w poniedziałek w Poznaniu Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Według danych nowotwory te zajmują szóste miejsce na świecie pod względem zachorowalności.

Nowotwory głowy i szyi należą do chorób onkologicznych, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne. Nowotwory te dotykają wielu okolic, w tym wnętrza jamy ustnej i języka, gardła i krtani. Nie zalicza się do nich nowotworów mózgu czy oczu.

W tym roku Polska dołączyła do europejskiej inicjatywy Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w ramach którego w wielu europejskich państwach organizowane są działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu, jakie są czynniki ryzyka i możliwości prewencji.

bEEwctFP

W Polsce i w Poznaniu akcje z tym związane koordynuje Wielkopolskie Centrum Onkologii, które od poniedziałku do piątku zorganizuje m.in. spotkania z decydentami związanymi z ochroną zdrowia oraz pacjentami; Centrum zorganizuje też szkoleniową transmisję internetową z jednego z zabiegów. Na zakończenie pacjenci z grup ryzyka będą mogli przejść badania profilaktyczne.

Według danych nowotwory te są przyczyna śmierci ponad 62 tys. osób rocznie w Europie. Pod względem zachorowalności nowotwory regionu głowy i szyi zajmują szóste miejsce na świecie, a tylko w 2012 roku nowotwór tego typu zdiagnozowano na kontynencie europejskim u ponad 132 tys. osób. W Polsce każdego roku według szacunków odnotowuje się do 10 tys. zachorowań.

"Wyniki leczenia w tej grupie chorych są wysoce niezadawalające i wynoszą ok. 50 proc. pięcioletnich przeżyć. Polska na tle innych państw Unii Europejskiej niestety nie ma dobrych wyników leczenia narządowego w tej grupie. Dlatego też podjęliśmy w kraju próbę wprowadzenia Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego" - powiedział podczas konferencji prasowej koordynator projektu prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, który koordynuje sprawy edukacji w ramach europejskiego tygodnia.

Do tej pory w ramach Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego w 16 ośrodkach regionalnych udało się powołać 32 koordynatorów programu profilaktyki głowy i szyi.

bEEwctFV

Nowotwór regionu głowy i szyi dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od płci i pochodzenia etnicznego. Najczęściej jest spotykany u mężczyzn powyżej 40. roku życia, jednak ostatnio nastąpił znaczny wzrost liczby młodszych kobiet, u których zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu. Do głównych czynników ryzyka należy palenie papierosów, spożywanie alkoholu i wirus HPV.

Eksperci twierdzą, że jeżeli jeden z objawów - ból języka, ból gardła, nieustająca chrypka, trudności w przełykaniu, guzek na szyi czy zatkany lub krwawiący nos - utrzymuje się przez trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza. (PAP)

kpr/ abr/ jbr/

bEEwctGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)