Notowania

poznań
04.11.2008 10:56

Poznań: Sąd Najwyższy rozstrzygnie w sprawie Jakuba Tomczaka

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, w jaki sposób polski wymiar sprawiedliwości ma się odnosić do zasądzonych za granicą wyroków dla polskich obywateli, wydanych na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) - postanowił we wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, w jaki sposób polski wymiar sprawiedliwości ma się odnosić do zasądzonych za granicą wyroków dla polskich obywateli, wydanych na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) - postanowił we wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Sąd zajmował się apelacją obrońców Jakuba Tomczaka, skazanego za gwałt na dożywocie.

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w październiku, że Jakub Tomczak odbędzie w Polsce zasądzone w Wielkiej Brytanii kary dożywotniego więzienia z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 9 latach. Obrona złożyła apelację od tego wyroku.

Sąd Apelacyjny na wniosek obrony zdecydował o przekazaniu do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, w jaki sposób polskie sądy mają traktować zawarty w prawie zapis o związaniu polskiego sądu wymiarem kary orzeczonej przez sąd obcego państwa.

"Sprawa ta ma charakter precedensowy, jej rozstrzygnięcie ma znaczenie dla kształtowania się przyszłego orzecznictwa w podobnych sprawach. Sformułowanie +sąd związany jest wymiarem zasądzonej kary+ nie budzi wątpliwości w sytuacji, gdy sąd innego państwa wymierzy karę mieszczącą się w granicach ustawowego zagrożenia wynikającego z polskiego prawa. Pytanie dotyczy tych sytuacji, kiedy kara orzeczona przez sąd innego państwa przekracza górną granicę ustawowego zagrożenia wynikającego z polskiego prawa" - stwierdził uzasadniając decyzję sędzia Michał Laskowski.

Obrona Tomczaka jest zadowolona z decyzji sądu. "Sąd widzi wątpliwości w tej sprawie. Nie podszedł do tego jak sąd okręgowy, który żadnych wątpliwości nie ma i twierdzi, że musi być wprost stosowane związanie wyrokami państw obcych" - powiedział dziennikarzom Wojciech Wiza, adwokat Tomczaka.

Jego zdaniem, decyzja Sądu Najwyższego może być znana w ciągu najbliższych miesięcy.

Sąd Okręgowy na początku października zdecydował, że Jakub Tomczak odbędzie w Polsce taką karę, jaką orzekł wobec niego brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Sąd podjął taką decyzję na podstawie przepisów dotyczących ENA, mówiących o związaniu polskiego sądu wyrokiem wydanym przez sąd innego kraju. Na podstawie ENA Polak został wydany brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

W styczniu tego roku Sąd w Exeter skazał Tomczaka za gwałt i ciężkie pobicie 48-letniej Brytyjki na dwie kary dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia po 9 latach.

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Jednym z dowodów w tej sprawie było badanie materiału DNA. Materiał DNA znaleziony w narządach rodnych ofiary był zbieżny z DNA Jakuba Tomczaka.

Sąd Okręgowy w Poznaniu zgodził się na wydanie Polaka brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości na podstawie ENA, warunkując zgodę tym, że ewentualną karę Tomczak odbędzie w Polsce.(PAP)

rpo/ wkr/ gma/

Tagi: poznań, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz