Notowania

wiadomości
18.01.2013 11:29

Poznań: Sąd nie zajął się sprawą filmu "Jesteś Bogiem"

Sąd Okręgowy w Poznaniu nie zajął się w piątek sprawą filmu "Jesteś Bogiem". Producent muzyczny Krzysztof Kozak chce od producenta i dystrybutora filmu przeprosin, twierdząc, że został w nim pokazany nieprawdziwie, co naruszyło jego dobra osobiste.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Okręgowy w Poznaniu nie zajął się w piątek sprawą filmu "Jesteś Bogiem". Producent muzyczny Krzysztof Kozak chce od producenta i dystrybutora filmu przeprosin, twierdząc, że został w nim pokazany nieprawdziwie, co naruszyło jego dobra osobiste.

Sąd zdecydował w listopadzie ub.r., że do czasu rozstrzygnięcia sprawy film może być pokazywany w kinach, ale nie może być rozpowszechniany m.in. na DVD i innych nośnikach. Reprezentujący producenta muzycznego adwokat Zbigniew Kruger powiedział w piątek PAP, że pozwani złożyli zażalenie na tę decyzję. Chcą też, by sprawa toczyła się przed sądem w Warszawie.

Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Sądu Okręgowego w Poznaniu, do sądu nie dotarły akta z sądu apelacyjnego, który rozpatrywał złożone zażalenia. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd zajmie się sprawą.

Kozak domaga się umieszczenia w wersji filmu przeznaczonej na nośniki i do dystrybucji cyfrowej oświadczenia z przeprosinami za przedstawienie jego postaci w sposób nieprawdziwy i naruszający dobra osobiste. Chce też, aby podobne oświadczenia zostały wydrukowane w dziennikach, na stronach internetowych producenta, dystrybutora filmu, a także na branżowych portalach internetowych.

Według adwokata Kozaka naruszenie polegało na nieprawdziwym przedstawieniu jego postaci w filmie - miał być w nim zaprezentowany jako "szantażysta, niemalże gangster".

Studio Filmowe Kadr, które jest producentem filmu, oświadczyło, że w obrazie przedstawiona jest fikcyjna postać Krzysztofa Kozy, a film jest w pełni obrazem fabularnym.

"Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat dziewięćdziesiątych były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym, nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Studia Filmowego Kadr.

W oświadczeniu podkreślono też, że w napisach końcowych filmu pojawia się zastrzeżenie: "Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych".

Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" można oglądać w polskich kinach od września ubiegłego roku. Opowiada on historię grupy Paktofonika, która pod koniec lat 90. była jednym z popularniejszych zespołów w Polsce. Bohaterami filmu są jej trzej założyciele: Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz).

Paktofonika powstała w 1998 roku, a rozwiązano ją w 2003 roku, w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. 21 marca 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach. (PAP)

rpo/ abr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz