Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Samorządowcy dyskutują o zmianach w służbie zdrowia

0
Podziel się:

Pierwszy Samorządowy Kongres Zdrowia, który rozpoczął się w poniedziałek w
Poznaniu, chce opracować postulaty samorządowców wobec zapowiedzianych przez rząd projektów ustaw
zdrowotnych.

Pierwszy Samorządowy Kongres Zdrowia, który rozpoczął się w poniedziałek w Poznaniu, chce opracować postulaty samorządowców wobec zapowiedzianych przez rząd projektów ustaw zdrowotnych.

"Mają się pojawić pewne pakiety ustaw, pewnie pojawią się nowe ustawy. Nie wiemy jak ten system będzie funkcjonował i jak będzie wdrażany i warto o tym dyskutować. Czy nam się uda ewentualne wnioski wprowadzić w życie, to jest niewiadoma, natomiast jeśli się takich wniosków nie formułuje, to nie ma żadnej szansy na wprowadzenie ich w życie" - powiedział, otwierając kongres, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Pod koniec zeszłego tygodnia rząd zapowiedział w komunikacie, że przyjmie do końca listopada pakiet projektów zdrowotnych. Ma on wprowadzić procedurę fakultatywnego przekształcenia samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową; dzięki zmianom poprawić ma się sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach, mają oni też otrzymać możliwość dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych. Planowana jest likwidacja stażu podyplomowego; rząd chce też zniesienia podziału na specjalizacje podstawowe i szczegółowe, co ma skrócić drogę do uzyskania tytułu specjalisty.

W ramach pakietu wprowadzone mają zostać przejrzyste i jednoznaczne kryteria kwalifikowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych na listę leków refundowanych oraz ustalony ma zostać system sztywnych marż detalicznych i hurtowych.

"Rząd powinien zaprezentować spójną wizję systemu opieki zdrowotnej, której nie zastąpi prezentacja kilkunastu ustaw. Społeczeństwo - w tym samorząd terytorialny - ma prawo wiedzieć, jaki system docelowo ma być zbudowany" - powiedział PAP ekspert samorządowy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Zbigniew Woźniak. Według niego, aby przeprowadzić skuteczną reformę systemu ochrony zdrowia, potrzebna jest szeroka konsultacja społeczna.

"Teraz w dyskusjach nad zmianą systemu mówi się o pieniądzach, a nie one są najważniejsze, najważniejsze jest poparcie opinii społecznej dla tych zmian, a przy tworzeniu nowego systemu nie widać zorganizowanego reprezentanta obywateli, czyli klienta systemu" - dodał Woźniak.

Samorządowcy ubolewają, że nie znają jeszcze projektów ustaw w dziedzinie ochrony zdrowia. "Widzieliśmy jedną z wersji roboczych jednego z projektów. Teraz jedną z głównych kompetencji samorządu w kwestii restrukturyzacji szpitali - i minister Ewa Kopacz zapowiada, że ją wzmocni - jest przejęcie zobowiązań upadającego szpitala; taka kompetencja nam nie odpowiada" - mówił Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

We wtorek uczestnicy Kongresu mają przyjąć specjalne memorandum. Kongres, w którym bierze udział kilkudziesięciu samorządowców, naukowców i menedżerów służby zdrowia, został zorganizowany przez Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.(PAP)

kpr/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)