Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Śledztwo ws. grupy przestępczej w Marynarce Wojennej

0
Podziel się:

Do dziesięciu lat więzienia grozi osobom podejrzanym o udział w
zorganizowanej grupie przestępczej działającej w strukturach Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i
Dowodzenia Marynarki Wojennej RP. W sprawie zatrzymano do tej pory siedem osób.

Do dziesięciu lat więzienia grozi osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w strukturach Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej RP. W sprawie zatrzymano do tej pory siedem osób.

Wszystkim im postawiono zarzuty. Wśród nich są osoby z kierownictwa Centrum, m.in. komendant Centrum kmdr. por. Artur W.

Według śledczych, członkowie grupy mieli wyłudzać środki finansowe przeznaczone na inwestycje realizowane przez tę instytucję, organizować zmowy przetargowe, fałszować dokumentację i ujawniać informacje niejawne, związane z prowadzonymi postępowaniami.

Śledztwo w sprawie funkcjonowania w strukturach Centrum zorganizowanej grupy przestępczej prowadzi Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Jak poinformował w piątek PAP zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Poznaniu ds. przestępczości zorganizowanej płk Mikołaj Przybył, grupa działała od ponad roku i "ustawiała" postępowania przetargowe o łącznej wartości kilku milionów złotych.

"Wybrane firmy otrzymywały pełen pakiet informacji o mającym odbyć się przetargu, na długo przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Mogły się do niego przygotować poprzez opracowanie oferty idealnie wpasowanej pod zamówienie, eliminując w ten sposób konkurencyjne firmy. Dochodziło do podmian dokumentów i ich fałszowania" - poinformował PAP płk Przybył.

Wśród podejrzanych są żołnierze i osoby cywilne - właściciele "zaprzyjaźnionych" z dowódcami jednostek wojskowych firm prywatnych. W ostatnich dniach zatrzymały ich Żandarmeria Wojskowa i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Część z nich przyznała się do wszystkich zarzucanych im przestępstw i złożyła wyjaśnienia; zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wobec Szefa Rejonu Zabezpieczenia Teleinformatycznego kmdr. por. Włodzimierza K. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego oraz zawieszenia w czynnościach służbowych.

Jak poinformował Przybył, w prokuraturze trwają obecnie czynności z udziałem Komendanta Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej kmdr. por. Artura W.

Wobec dwóch osób Prokuratura Wojskowa wnioskowała o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W obu przypadkach Wojskowy Sąd Garnizonowy wnioski uwzględnił.

Trwa szacowanie strat, na jakie narażało Wojskowo Polskie funkcjonowanie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej postępowania przetargowe. Analizie poddawana jest dokumentacja zabezpieczona w Jednostkach Wojskowych w Kołobrzegu i Wejherowie.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

rpo/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)