Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Środowiska inteligenckie protestują przeciwko reformie mediów publicznych

0
Podziel się:

Obywatelski Komitet Obrony Mediów
Publicznych zaprotestował przeciwko nowelizacji ustawy o mediach
publicznych. "Nowelizacja to w istocie powrót do najgorszych
tradycji czasów PRL-u" - napisali członkowie komitetu w
przesłanym w poniedziałek PAP stanowisku.

Obywatelski Komitet Obrony Mediów Publicznych zaprotestował przeciwko nowelizacji ustawy o mediach publicznych. "Nowelizacja to w istocie powrót do najgorszych tradycji czasów PRL-u" - napisali członkowie komitetu w przesłanym w poniedziałek PAP stanowisku.

"Oburza nas wprowadzenie w nowelizacji ustawy możliwości odwoływania zarządów mediów publicznych przez Ministra Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie prawne w oczywisty sposób pozbawia media publiczne niezależności i poddaje je pod bezpośredni nadzór administracji rządowej. Jest to w istocie powrót do najgorszych tradycji czasów PRL-u" - powiedział PAP prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przewodniczący Komitetu.

Członkowie Komitetu zaapelowali też "do wszystkich środowisk w Polsce" o stałe wywieranie presji na koalicję rządową, Sejm i Senat Rzeczypospolitej, by zrezygnowały z niefortunnej nowelizacji i podjęły poważną, ogólnonarodową debatę nad rolą i miejscem mediów publicznych w życiu narodu i państwa, którą zapowiada Platforma Obywatelska.

Obywatelski Komitet Obrony Mediów Publicznych został powołany w Poznaniu. Utworzyło go 135 osób reprezentujących różne środowiska inteligenckie Poznania, zwłaszcza ludzi nauki, w tym wielu profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji znacznie ogranicza kompetencje KRRiT. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ustawa zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych. W efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.

Nowelą ustawy medialnej zajął się w ub. tygodniu Senat. Senackie komisje: gospodarki narodowej i kultury i środków przekazu wprowadziły do ustawy w sumie około 30 poprawek. Jedna z nich ma zagwarantować, że KRRiT rozpocznie działanie na mocy nowelizacji, nawet gdyby Sejm, Senat lub prezydent zwlekali z powołaniem nowych członków. Komisja przywróciła z kolei usunięte w Sejmie kompetencje ministra Skarbu Państwa do odwoływania w określonych przypadkach członków zarządu w TVP i Polskim Radiu.(PAP)

kpr/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)