Notowania

wiadomości
27.02.2014 14:50

Poznań: Stowarzyszenie musi zapłacić wdowie po Niemenie 156 zł

156 zł za bezprawne wykonanie utworu Czesława Niemena będzie musiało zapłacić stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wdowa po Niemenie domagała się 50 tys. zł za dwukrotne publiczne wykonanie utworu artysty bez jej zgody.

Podziel się
Dodaj komentarz

156 zł za bezprawne wykonanie utworu Czesława Niemena będzie musiało zapłacić stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wdowa po Niemenie domagała się 50 tys. zł za dwukrotne publiczne wykonanie utworu artysty bez jej zgody.

W lutym 2009 r. podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica magica", do którego muzykę skomponował Niemen. Kompozycja została zaśpiewana również podczas koncertu z lutego 2010 r., który odbył się w Świebodzinie. Oba koncerty organizowało Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia.

Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany - oprócz muzyki - również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny artysty.

W czwartek zakończyła się sprawa cywilna wytoczona stowarzyszeniu oraz jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi. Małgorzata Niemen-Wydrzycka poza zadośćuczynieniem i odszkodowaniem domagała się też zakazu wykorzystywania utworu.

W toczącej się przed poznańskim sądem sprawie wypowiadał się m.in. biegły, który ocenił, jakie prawa i w jakim stopniu zostały naruszone. Na tej podstawie sąd wyznaczył wysokość kwoty zasądzonej na rzecz Niemen-Wydrzyckiej.

Ponadto sąd zakazał stowarzyszeniu udostępniania utworu "Musica Magica", rozpowszechniania nagrań z koncertów z lutego 2009 i lutego 2010 r., podczas których wykonano kompozycję, a także usunięcie kopii nagrań utworu stworzonych podczas koncertów. Ponadto stowarzyszenie musi opublikować na stronie internetowej www.niemen.aerolit.pl oświadczenie, w którym przeprosi wdowę za jej naruszenie praw autorskich.

Sąd odrzucił jednocześnie pozew przeciwko Krzysztofowi Wodniczakowi, ponieważ uznał, że organizując koncert reprezentował stowarzyszenie i nie działał jako osoba prywatna.

"W mojej ocenie wdowie jako jednej ze spadkobierczyń przysługują prawa autorskie z twórczości Niemena, jednak nie w pełnym zakresie" - powiedziała sędzia Iwona Godlewska.

Jak zaznaczyła, sąd nie ma podstaw do uznania, że majątkowe prawa autorskie dotyczące tego utworu zostały przekazane Faridzie. "Wykonywanie utworu przez Czesława Niemena i Faridę nie oznacza, że prawa autorskie zostały podarowane. W mojej ocenie utwór jest łączny i skończony, a jego współautorami są dwie osoby - Czesław Niemen oraz Concetta Gangi znana jako Farida" - dodała.

Jak powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku reprezentujący Małgorzatę Niemen-Wydrzycką mec. Zbigniew Kruger, wdowa po artyście jest zadowolona z uznania sądu, że zostały naruszone jej prawa. Obie strony nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnej apelacji w tej sprawie.

Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych. Wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzmienia".

Czesław Niemen urodził się w 1939 r. w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 r. (PAP)

mat/ bos/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz