Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Tunezja tematem Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

0
Podziel się:

Tunezja, kraj, w którym w 2011 roku rozpoczęła się Arabska Wiosna, jest
bohaterem XXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, które rozpoczną się 12 marca w Poznaniu -
poinformowała w środę PAP Elżbieta Sokołowska z Domu Bretanii w Poznaniu.

Tunezja, kraj, w którym w 2011 roku rozpoczęła się Arabska Wiosna, jest bohaterem XXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, które rozpoczną się 12 marca w Poznaniu - poinformowała w środę PAP Elżbieta Sokołowska z Domu Bretanii w Poznaniu.

Dni potrwają do 29 marca.

"Tunezja, to kraj frankofoński kojarzący się wielu Polakom z beztroskimi wakacjami. My proponujemy wyjście z kurortów i kontakt z tunezyjską rzeczywistością, która podlega wielkim przemianom, zapoczątkowanym dramatycznymi wydarzeniami sprzed roku. Opowiemy o rewolucji w Tunezji, o jej bohaterach, nie zapominając o wspaniałej, sięgającej korzeniami starożytności kulturze tego kraju" - powiedziała PAP Sokołowska.

W grudniu 2010 roku młody bezrobotny Tunezyjczyk dokonał publicznego samospalenia w proteście przeciwko beznadziei, korupcji i upokorzeniom. Ten akt desperacji wywołał falę protestów, której władzom nie udało się zatrzymać. 14 stycznia 2011 roku pokojowo obalono panujący reżim i rozpoczęto proces demokratyzacji Tunezji. Przebieg zdarzeń zachęcił inne kraje arabskie do walki o demokrację, rozpoczęła się Arabska Wiosna.

Gwiazdą festiwalu będzie Emel Mathlouthi - pochodząca z Tunisu artystka, która wychowała się na arabskiej i amerykańskiej muzyce kontestacyjnej. Jest autorką tekstów i muzyki do wykonywanych przez siebie utworów, będących hymnami wolności. W styczniu ukazała się jej debiutancka płyta pt. "Kelmti Horra". ("Mój głos jest wolny").

"Jej głos i przesłanie wzruszają słuchaczy na całym świecie. Pieśni artystki były rozpowszechniane w czasie rewolucji, jej zaangażowanie sprawiło, że stała się jedną z twarzy przemian w świecie arabskim, nazwano ją +jaśminowym głosem+" - wyjaśniła Sokołowska.

Mieszkająca od kilku lat w Paryżu Emel Mathlouthi jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej muzyki arabskiej. W Poznaniu wystąpi z trzyosobowym zespołem w składzie: Imed Alibi (instrumenty perkusyjne), Mohamed Zied Zouari (skrzypce), Emannuel Trouve (instrumenty elektroniczne).

W ramach imprezy zaplanowano wystawę fotografii "Les couleurs de Tunisie" autorstwa Małgorzaty Kowalskiej, spotkania na temat historii i kultury Tunezji oraz pokazy współczesnych filmów tunezyjskich.

Organizatorem Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii jest Alliance Francaise oraz Dom Bretanii w Poznaniu, który propaguje kulturę francuską. Odbywają się w nim wykłady, spotkania i wystawy poświęcone Francji, a szczególnie jednemu z jej regionów - Bretanii. (PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)