Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: VII Kongres Top Medical Trends

0
Podziel się:

O potrzebie kontrolowania diety najmłodszych dzieci czy zaleceniach przy
leczeniu cukrzycy mówili w Poznaniu lekarze specjaliści do lekarzy rodzinnych podczas rozpoczętego
w piątek Kongresu Top Medical Trends.

O potrzebie kontrolowania diety najmłodszych dzieci czy zaleceniach przy leczeniu cukrzycy mówili w Poznaniu lekarze specjaliści do lekarzy rodzinnych podczas rozpoczętego w piątek Kongresu Top Medical Trends.

Podczas kongresu prezesi towarzystw naukowych, konsultanci krajowi i wojewódzcy, rektorzy i dziekani uczelni medycznych z całej Polski uczą lekarzy pierwszego kontaktu, jak diagnozować, rozmawiać z pacjentem i kierować jego dalszą terapią.

O potrzebie właściwego odżywania dzieci mówiła prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Według wyników najnowszych badań przedstawionych przez prof. Dobrzańską polskie dzieci są źle karmione. Około 25 proc. z nich cierpi na nadwagę, a kolejne 25 proc. jest niedożywione.

"Dzieci są źle żywione, zbyt krótko karmione piersią - a jest to najważniejszy składnik diety i czynnik w programowaniu immunologicznym i metabolicznym człowieka na przyszłość. Dużo dzieci w najwcześniejszym okresie dostaje słodzone napoje zamiast rekomendowanej przez specjalistów i ekspertów wody. Bardzo wiele dzieci, bo ponad 80 proc. dostaje miedzy posiłkami przekąski, a najgorzej, że to wszystko zawiera cukier i puste kalorie. A przecież wtedy kiedy dziecko najszybciej rośnie i wtedy +programuje+ się metabolizm człowieka , który może prowadzić do powstawania takich chorób jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość" - powiedziała PAP prof. Dobrzańska.

Jej zdaniem lekarze rodzinni powinni zwracać uwagę rodzicom na właściwe odżywianie.

W dziedzinie diabetologii specjaliści chcieliby, aby lekarze rodzinnie realizowali przynajmniej zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące zadań podstawowej opieki zdrowotnej.

"Od lat zalecamy, żeby osobom po 45. roku życia wykonywać oznaczenia stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo raz na trzy lata. Natomiast badania takie powinny być wykonywane raz w roku u osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy. Te czynniki to: nadwaga, siedzący tryb życia, występowanie cukrzycy w rodzinie, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroby układu krążenia, a w przypadku kobiet także przebyta cukrzyca ciążowa i urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg" - powiedział podczas kongresu prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak.

W Kongresie Top Medical Trends, który potrwa w Poznaniu do niedzieli, bierze udział około 4 tys. - głównie - lekarzy rodzinnych. (PAP)

kpr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)