Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: W sierpniu rajd pojazdów zabytkowych

0
Podziel się:

W rajdzie terenowym oraz wyścigu na Torze Poznań wezmą udział uczestnicy 40.
Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Impreza rozpocznie się 29 sierpnia i
potrwa trzy dni - poinformowali PAP w piątek organizatorzy.

W rajdzie terenowym oraz wyścigu na Torze Poznań wezmą udział uczestnicy 40. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Impreza rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa trzy dni - poinformowali PAP w piątek organizatorzy.

Rajd jest ostatnią, trzynastą rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w 2013 roku, podczas której poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji. "Ta impreza ma charakter nie tylko rajdowy, ale również turystyczny. Ludzie spotkają się i przy okazji mogą zobaczyć ciekawe miejsca w regionie. Dla wielu osób do okazja do oderwania się od codzienności, ale też rywalizacja dla tych, którzy walczą o tytuł mistrzowski. Mamy też osoby, które przejeżdżają na rajd ze względów towarzyskich" - powiedziała koordynatorka rajdu Hanna Furmanowska.

Już teraz udział w rajdzie zgłosiło ponad sześćdziesiąt załóg m.in. z Niemiec, Holandii, Anglii i Szwecji. Wśród aut zobaczyć będzie można m.in. Bugatti T40 z 1928 roku, Lanz Buldoga 7506 z 1941 roku, a także auta powojenne - sportowe fiaty i porsche.

Pojazdy, które wezmą udział w imprezie zostały podzielone na cztery klasy, w których kryterium jest rok powstania maszyny - do 1945, 1960, 1970 i starsze. Warunkiem udziału w rajdzie jest posiadanie samochodu wyprodukowanego wcześniej, niż w 1982 rok. Regulamin dotyczący udziału w imprezie jest określony przez Międzynarodową Federację Pojazdów Zabytkowych FIVA. "Samochody muszą być odrestaurowane. Konieczne jest posiadanie przez nich oryginalnych części. Dopuszcza się jednak jego odbudowę" - powiedziała Furmanowska.

Jak przyznałała "krąg zainteresowanych rajdami jest bardzo szeroki. Te samochody to odskocznia dla wielu ludzi. Niektórzy mają jeden pojazd, innych interesuje wybrana marka i taką kolekcjonują. Są również tacy, którzy mają w swoim garażu pojazdy z wybranego okresu" - tłumaczy Furmanowska.

Maszyny wezmą udział w wyścigu na Torze Poznań, w którym kryterium, według którego wyłoniony zostanie zwycięzca będzie czas. Poza tym wezmą udział w rajdzie, w którym na wynik wpływa kilka elementów.

"Zawodnicy podczas rajdu przejeżdżają trasę według itinerera strzałkowego (itinerer strzałkowy to sposób zapisu trasy pokazujący następujące po sobie manewry oraz odległości pomiędzy nimi - PAP), a w pewnych jej punktach będą musieli się zatrzymać, aby odpowiedzieć na pytania i wykazać się w próbach sprawnościowych. Oceniana będzie także technika jazdy, precyzja wykonywania manewrów oraz prędkość" - powiedziała Furmanowska.

Poza wyścigiem i rajdem na uczestników czeka pokaz elegancji. Zdaniem organizatorów to kulminacyjny punkt imprezy. Pokaz elegancji odbędzie się ostatniego dnia rajdu na Starym Rynku w Poznaniu, ale również w pobliskich miejscowościach mieszkańcy będą mogli zobaczyć z bliska zabytkowe pojazdy. Podczas pokazu oceniana jest estetyka maszyn, ich stan wizualny oraz dopasowanie strojów załogi do okresu, z którego pochodzi samochód.

"To najbardziej popularna dla część rajdu, ponieważ można nie tylko zobaczyć samochody, ale też zrobić sobie z nimi zdjęcie i porozmawiać z właścicielami. Pokazy pojazdów cieszą się dużym zainteresowaniem" - powiedziała Furmanowska.

Zwycięzcy rajdu oraz mistrzostw Polski otrzymają puchary. (PAP)

mat/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)