Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Wręczono nagrody prezesa IPN "Świadek Historii"

0
Podziel się:

Jedenaście osób i instytucji uhonorowanych zostało w czwartek w Poznaniu
nagrodą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". Nagrody wręczano w Poznaniu po raz
drugi.

Jedenaście osób i instytucji uhonorowanych zostało w czwartek w Poznaniu nagrodą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". Nagrody wręczano w Poznaniu po raz drugi.

Wyróżnienie jest inicjatywą tragicznie zmarłego prezesa IPN, prof. Janusza Kurtyki. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. represjonowani działacze podziemia w czasach PRL, nauczyciele historii i WOS z Leszna i Poznania oraz instytucje i stowarzyszenia popularyzujące historię w regionie.

Jak powiedziała PAP prezes wyróżnionego w czwartek Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 56, Aleksandra Banasiak, obowiązkiem świadków historii jest przekazywanie wiedzy i doświadczeń innym - szczególnie młodzieży. "Byłam w wielu szkołach, zainteresowanie młodzieży historią jest bardzo duże. Kiedy mówię o Czerwcu, jest taka cisza na sali, nikt nawet nie szura butami. Jest więc nadzieja, że ci młodzi ludzie będą o Czerwcu wiedzieć i pamiętać" - powiedziała Banasiak.

Wyróżnienie odebrał też założyciel, redaktor, drukarz i kolporter podziemnego pisma "Solidarni", działacz podziemnej struktury Porozumienie Prasowe Solidarność Zwycięży, a także wydawca i kolporter znaczków, cegiełek, przypinek i kaset - Paweł Kotlarski. "To jest nie tyle wyróżnienie, co potwierdzenie obowiązku dawania świadectwa. Każdy z nas robi to jak potrafi. To świadectwo kierowane jest w pierwszej kolejności do naszych rodzin, do środowisk, z których się wywodzimy. W czasach podziemnej Solidarności zajmowałem się wydawaniem gazet. Teraz ta moja pasja przejawia się w tym, że jestem współwłaścicielem lokalnego radia. Dbam, by w tym medium pojawiali się świadkowie minionych czasów, póki jeszcze są" - podkreślił Kotlarski.

Medalem uhonorowani zostali też: członek poakowskiej organizacji młodzieżowej "Pyton", dowódca dywersyjnej organizacji "Młoda Polska" z lat 50., a także działacz Solidarności i KPN Henryk Ludwik Czarnecki; członek Solidarności, kolporter prasy i niezależnych publikacji Ryszard Białkowski; nauczycielka historii i WOS w I LO w Lesznie Aurelia Gancarz; oraz poznański nauczyciel historii w II i IV LO Jarosław Burchardt.

Nagrody otrzymali ponadto: represjonowani działacze solidarności Maria i Andrzej Perlakowie, Związek Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 "Niepokonani", Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska, Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Nagroda Honorowa "Świadek historii" została ustanowiona w marcu 2009 przez˙prezesa IPN. Jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski. Wyróżnienie przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)