Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Wystawa o Nikodemie Pajzderskim - od piątku

0
Podziel się:

Wystawę poświęconą życiu osobistemu oraz działalności naukowej dyrektora
Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu w latach 1933-1939 Nikodema Pajzderskiego można oglądać od piątku
w Muzeum Miasta Poznania. Na ekspozycji można zobaczyć ponad 300 eksponatów.

Wystawę poświęconą życiu osobistemu oraz działalności naukowej dyrektora Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu w latach 1933-1939 Nikodema Pajzderskiego można oglądać od piątku w Muzeum Miasta Poznania. Na ekspozycji można zobaczyć ponad 300 eksponatów.

W tym roku mija 80. rocznica objęcia przez Nikodema Pajzderskiego stanowiska dyrektora Muzeum Wielkopolskiego.

"Ta wystawa jest podsumowaniem działalności Pajzderskiego. Mam nadzieję, że ta postać doczeka się dalszych badań" - powiedziała w rozmowie z PAP współkuratorka wystawy Joanna Bryl z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Prezentacja działalność Nikodema Pajzderskiego jako konserwatora w Zamku w Gołuchowie oraz na Powszechnej Wystawie Krajowej oraz dyrektora Muzeum Wielkopolskiego. Została ona podzielona na sekcje związane z jego pracą zawodową.

Na wystawie zobaczyć można świadectwa oraz dyplomy Pajzderskiego, przekazane na potrzeby ekspozycji przez jego rodzinę. Ponadto wśród okazów znalazły się prywatne listy oraz fotografie rodzinne.

Specjalne miejsce poświęcono historii tragicznej śmierci Nikodema Pajzderskiego, który w 1939 roku został aresztowany przez gestapo jako przedstawiciel inteligencji miasta Poznania, a następnie zastrzelony w styczniu 1940 roku. Wśród eksponatów znalazły się m.in. kopie aktu zgonu, a także pocztówki, które do aresztowanego Pajzderskiego wysyłała jego żona.

Prace nad wystawą rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, natomiast działania związane z jej realizacją trwały od grudnia.

Wystawę będzie można oglądać do 24 stycznia 2014 roku.

Nikodem Pajzderski (1982-1940) - polski historyk sztuki, muzealnik, konserwator. W 1909 roku skończył studia ze stopniem doktora filozofii. Od 1911 roku pracował na stanowisku konserwatora Muzeum Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. W latach 1920-1924 zatrudniony na stanowisku kierownika Galerii Obrazów w Muzeum Wielkopolskim. Od 1933 roku był dyrektorem Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu. W 1939 roku aresztowany przez gestapo i uwięziony w Forcie VII w Poznaniu, zastrzelony 6 stycznia 1940. (PAP)

mat/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)