Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema

0
Podziel się:

40 filmów dokumentalnych zostanie zaprezentowanych podczas XVII
Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Autorzy filmów z całej Europy ubiegać
się będą o Grand Prix Festiwalu, Złoty Zamek 2013.

bEsAjQKZ

40 filmów dokumentalnych zostanie zaprezentowanych podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Autorzy filmów z całej Europy ubiegać się będą o Grand Prix Festiwalu, Złoty Zamek 2013.

Swoje prace na konkurs przysłało ponad 200 twórców. Jury preselekcyjne wybrało łącznie 40 obrazów z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Serbii, Austrii, Francji i Polski.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Mikołaj Jazdon oprócz filmów wyselekcjonowanych, w konkursie wezmą udział filmy zaproszone. "Chcemy w ten sposób pokazać u nas obrazy autorów, którzy mogli nie wiedzieć o naszym festiwalu, a robią dobre filmy".

bEsAjQLb

Przy wyborze filmów organizatorzy zwracali uwagę nie tylko na problematykę filmów, ale także na sposób ich realizacji. "Filmy dokumentalne coraz częściej odchodzą od estetyki reportażu telewizyjnego i realizowane są w sposób podobny fabułom. Takie obrazy głównie wybieraliśmy do konkursu" - powiedział Jazdon.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema odbędzie się w dniach 20-24 listopada 2013 r. Filmy w konkursie oceniać będzie jury w składzie: reżyser Tomasz Wolski (przewodniczący), scenarzystka i reżyserka Radka Franczak, dokumentalistka Monika Górska, holenderski twórca filmów dokumentalnych Pim Zwier i krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki.

Głównym wydarzeniem festiwalu jest konkurs filmów dokumentalnych. Spośród zakwalifikowanych obrazów jury nagrodzi najlepsze Złotym, Srebrnym i Brązowym Zamkiem. Po raz pierwszy zostanie przyznany Platynowy Zamek nagroda za całokształt twórczości - otrzyma ją dokumentalista Kazimierz Karabasz.

Filmy będą prezentowane w Kinie Pałacowym w Poznaniu. Organizatorzy przygotowali też imprezy towarzyszące. Jedną z nich będzie wystawa specjalnie przygotowana na festiwal o Władysławie Ślesickim wraz z retrospektywą jego twórczości, Zorganizowana zostanie też konferencja naukowa, warsztaty filmowe, fotograficzne i krytyki filmowej.

bEsAjQLh

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema organizowany jest przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 1997 roku.(PAP)

kpr/ ls/

bEsAjQLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)