Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Zakończono przebudowę wiaduktu na Górczynie

0
Podziel się

Ponad 52,5 mln zł kosztowała przebudowa wschodniej nitki wiaduktu Kosynierów
Górczyńskich w Poznaniu znajdującego się w ciągu drogi krajowej nr 5 Poznań- Wrocław. Inwestycję
zakończono blisko dwa miesiące przed czasem.

bErwIDhh

Ponad 52,5 mln zł kosztowała przebudowa wschodniej nitki wiaduktu Kosynierów Górczyńskich w Poznaniu znajdującego się w ciągu drogi krajowej nr 5 Poznań- Wrocław. Inwestycję zakończono blisko dwa miesiące przed czasem.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy prezydenta Paweł Marciniak, w nocy z poniedziałku na wtorek na wiadukcie ma być przywrócony normalny ruch pojazdów. Od rana po rocznej przerwie wznowiono ruch tramwajów z górczyńskiej pętli.

Prace wykonywało konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA i Acciona Infraestructuras SA w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec września 2013 roku.

bErwIDhj

Długość wiaduktu to ponad 400 metrów, powstała też blisko stumetrowa łącznica. Obok jezdni z trzema pasami ruchu jest ścieżka rowerowa. Obiekt wyposażony w ekrany akustyczne ma prawie 17 metrów szerokości - blisko 6 metrów więcej od wcześniejszej konstrukcji.

Prace na wschodniej nitce wiaduktu na Górczynie rozpoczęły się w sierpniu 2012 roku. Rozebrany został stary wiadukt, który po ok. 40 latach eksploatacji wykazywał duże zużycie, był skorodowany i nie spełniał wymagań nośności.

Jak poinformował rzecznik, przebudowa wiaduktu była ostatnim elementem przebudowy drogi krajowej nr 5 na odcinku wylotowym z Poznania.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

bErwIDhp

Zachodnia nitka wiaduktu po przebudowie została oddana do użytku w czerwcu 2008 roku. (PAP)

rpo/ mki/

bErwIDhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)