Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Zakończyła się I edycja "Akademii Młodego Obywatela"

0
Podziel się:

Zachęcenie uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych do aktywnego działania
społecznego na rzecz Poznania to główny cel zakończonej pierwszej edycji "Akademii Młodego
Obywatela". W poniedziałek nagrodzono uczestników konkursu przeprowadzonego w ramach projektu.

Zachęcenie uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych do aktywnego działania społecznego na rzecz Poznania to główny cel zakończonej pierwszej edycji "Akademii Młodego Obywatela". W poniedziałek nagrodzono uczestników konkursu przeprowadzonego w ramach projektu.

Oddział Dialogu Społecznego w Biurze Prezydenta Urzędu Miasta Poznania w lutym zainaugurował program, który miał zaangażować młodzież do społecznej działalności, promować konsultacje społeczne oraz zachęcić uczniów do działalności obywatelskiej. W "Akademii Młodego Obywatela" udział wzięło 15 klas szkół ponadgimnazjalnych, które zgłosiły się do programu.

Program składał się z trzech etapów - gry miejskiej, warsztatów, podczas których uczniowie poznali zasady funkcjonowania miasta, oraz konkursu, w którym uczestnicy mieli przygotować własny projekt obywatelski.

"Naszym głównym celem było zaangażowanie młodzieży w aktywne uczestnictwo przy promocji konsultacji miejskich. Chcemy, aby młodzież nie bała się rozmawiać i dyskutować na ważne dla nas tematy. Uczniowie w ramach programu przygotowali kilka projektów, mieli dużo pomysłów i pozytywnie nas zaskoczyli, bo projekty były dobrze przygotowane" - powiedziała Ewelina Janik z Oddziału Dialogu Społecznego w Biurze Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w swoich projektach zastanawiali się nad przyszłością najbliższej okolicy, stworzeniem parku szkolnego. Rozmawiali również o szansach na przyszłość, jakie daje im Poznań oraz co przyciąga ludzi do Poznania i dlaczego decydują się na wybór tego miasta. W ramach projektu nakręcili filmy, a także zorganizowali debaty, podczas których rozmawiali o przyszłości miasta.

Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ekonomicznych, drugie - Liceum Ogólnokształcące nr I, a trzecie ex aequo Zespół Szkół Mechanicznych i Liceum Ogólnokształcące nr XX.

"Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności, bo to oni za kilka lat będą rządzić naszym miastem. Ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla miasta, żeby się z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową. Bo aktywni mieszkańcy to siła napędowa miasta, a każdy, kto będzie chciał rozwijać miasto, będzie potrzebował właśnie aktywnych obywateli" - powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Projekty mają szanse zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. "Jeżeli projekty przygotowane przez młodzież zostaną przesłane na konsultacje do budżetu obywatelskiego, przejdą pozytywnie weryfikację i otrzymają poparcie mieszkańców, to mają na to szanse" - powiedziała Janik.

Już teraz organizatorzy zapowiadają przygotowanie drugiej edycji "Akademii Młodego Obywatela", która ma odbyć się po wakacjach. (PAP)

mat/ mrt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)