Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznańska kolekcja Leona Wyczółkowskiego w bydgoskim muzeum

0
Podziel się:

Kolekcję sztuki, zbieraną przez wybitnego malarza Leona Wyczółkowskiego,
można od środy oglądać w muzeum jego imienia w Bydgoszczy. Artysta podarował swoje zbiory
poznańskiej placówce na początku lat 20.

Kolekcję sztuki, zbieraną przez wybitnego malarza Leona Wyczółkowskiego, można od środy oglądać w muzeum jego imienia w Bydgoszczy. Artysta podarował swoje zbiory poznańskiej placówce na początku lat 20.

"W 1921 roku Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu dar w postaci pokaźnej kolekcji. Obejmowała ona blisko 200 pozycji inwentarzowych, w tym znaczący zbiór rzemiosła artystycznego, sztuki wschodniej i europejskiej z XV-XIX wieku, cenną grafikę, w tym najbardziej znany zespół barwnego drzeworytu japońskiego oraz szereg dzieł malarzy polskich z 2. połowy XIX i przełomu XIX i XX w., a także prace własne artysty" - poinformowała Ewa Sekuła-Tauer odpowiedzialna w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za przygotowanie ekspozycji.

Podarowana kolekcja w czasie II wojny światowej została znacznie uszczuplona. Zaginęły prace artystów polskich, a także cenne przedmioty rzemiosła artystycznego.

Ekspozycja przygotowana w bydgoskim muzeum obejmuje znaczną cześć zachowanych dzieł sztuki japońskiej, którą artysta kolekcjonował przez lata. Taki kierunek zainteresowań był za jego czasów wyjątkowy - sztuka Orientu nie cieszyła się popularnością, a nawet była mocno krytykowana.

Wyczółkowski zetknął się ze sztuką japońską podczas wystaw światowych w Paryżu. Nawiązał wówczas także bliski kontakt z Feliksem Jasieńskim, najbardziej znanym kolekcjonerem sztuki Dalekiego Wschodu na ziemiach polskich.

Za zbiory ofiarowane Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu Leon Wyczółkowski otrzymał od Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej rekompensatę finansową i dzięki temu zakupił dworek w Gościeradzu koło Bydgoszczy. Artysta mieszkał w nim - z przerwami - do śmierci w 1936 roku. Obecnie dom znajduje się w rękach prywatnych.

Do bydgoskiego Muzeum Miejskiego w 1937 roku, po śmierci artysty i zgodnie z jego wolą, żona Franciszka Wyczółkowska przekazała kolekcję liczącą 425 pozycji oraz wyposażenie pracowni i pamiątki osobiste. Akt darowizny zobowiązywał Bydgoszcz do sprawowania opieki nad zbiorem, popularyzacji twórczości i upamiętniania rocznic związanych z artystą oraz opieki nad jego grobem w podbydgoskim Wtelnie.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie prezentowana w Bydgoszczy do 26 czerwca, a następnie w Poznaniu od 12 sierpnia do 2 października. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)