Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 15:34

Poznańska Wiosna Muzyczna od środy w Poznaniu

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus rozpocznie w środę w Poznaniu 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Zdaniem krytyków muzycznych to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus rozpocznie w środę w Poznaniu 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Zdaniem krytyków muzycznych to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej w kraju.

W trakcie festiwalu zaplanowano wiele prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Poznańska Wiosna Muzyczna potrwa do soboty, będzie nosić tytuł "Gesty... Kontury..."

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor organizacyjny festiwalu Paweł Gogołek, na tegoroczną edycję wydarzenia zaproszone zostały uznane, zagraniczne zespoły muzyki współczesnej: Ensemble Aleph z Francji i Radar Ensemble z Niemiec.

"Zespoły te decydują się na wyjątkową rzecz, czyli na prawykonanie utworów u nas, w Polsce. To jest ważne pod względem istoty, obecności festiwalu na arenie międzynarodowej" - powiedział PAP Gogołek.

Do Poznania przyjedzie też niemiecki flecista Erik Drescher. W trakcie festiwalu wykona recital na nowym, jeszcze mało znanym instrumencie - flecie glissandowym. Jak zapowiadają organizatorzy, ma to być pierwszy w Polsce koncert zagrany na tym instrumencie.

Oprócz wykonawców zagranicznych wystąpią w Poznaniu także artyści polscy, m.in. Lutosławski Piano Duo i Baltic Neopolis Quartet.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Wiosna Młodych, na którą złożą się koncerty i wydarzenia artystyczne skierowane do młodej i najmłodszej publiczności.

Specjalnym wydarzeniem skierowanym do dzieci ma być koncert pt. Lutosławski dla dzieci, podczas którego wykonane zostaną utwory kompozytora przy okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Koncertom w ramach Poznańskiej Wiosny Muzycznej towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i spotkania. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

"Ten festiwal muzyki współczesnej potrzebny jest nie tylko Poznaniowi, ale i całej Polsce. Dostrzegają to nie tylko artyści, kompozytorzy, ale też melomani" - powiedział Gogołek.

Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się od 1961 roku. Festiwal został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.

W ramach festiwalu prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. (PAP)

rpo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz