Notowania

dziennikarze
06.10.2010 07:00

Poznański dziennikarz wspiera Polaków mieszkających w Rumunii

Pomoce szkolne, sprzęt AGD i wózki inwalidzkie zawozi od 10 lat Polakom mieszkającym na południowej Bukowinie w Rumunii poznański dziennikarz telewizyjny Rafał Biernacki. Do tej pory zorganizował ponad 30 transportów z darami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomoce szkolne, sprzęt AGD i wózki inwalidzkie zawozi od 10 lat Polakom mieszkającym na południowej Bukowinie w Rumunii poznański dziennikarz telewizyjny Rafał Biernacki. Do tej pory zorganizował ponad 30 transportów z darami.

W połowie października wyjeżdża po raz kolejny, by zawieźć dzieciom w miejscowości Pojana Mikuli pomoce szkolne - zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, kredki i długopisy.

"W tej wiosce wybudowana została - także za polskie pieniądze - piękna, nowoczesna szkoła. Brakuje jej jednak wyposażenia. Jak zwykle, na początku roku szkolnego jedziemy ze szkolną wyprawką. Obiecaliśmy przywieźć rzutnik multimedialny, ale przedsiębiorca, który nam go obiecał, nie mógł dotrzymać słowa" - powiedział PAP Biernacki.

Zaczął on pomagać Polakom w Rumunii w 2000 roku, gdy został wysłany na Bukowinę, by zrobić reportaż o przekazywaniu darów mieszkającym tam rodakom.

"Ten wyjazd spowodował, że w ciągu dwóch miesięcy zorganizowałem następny, potem były kolejne. Z czasem do przedsięwzięcia włączyło się wielu znajomych, z mojej redakcji, a także z wielu poznańskich firm. Od lokalnego przedsiębiorcy, Marka Niedbały za każdym razem dostajemy samochód, którym wieziemy to, co zebraliśmy" - stwierdził.

Wśród przedmiotów, jakie zawiózł do Rumunii, Biernacki wymienia m.in. łóżko przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, glukometry i aparaty do mierzenia ciśnienia. Jak wyjaśnił, to rzeczy, o które prosili mieszkający tam Polacy.

Dziennikarz nie tylko przekazuje dary. Kiedy pierwszy raz wyjechał na Bukowinę, poznał polską rodzinę z niewidomą córką. Dzięki jego staraniom, dziecko trafiło do ośrodka dla niewidomych w Laskach.

Jak powiedział PAP Biernacki, Polaków w Rumunii trapią podobne problemy jak rodaków w kraju: kryzys gospodarczy i brak pracy.

"To są duże społeczności, żyjące w zamkniętych, polskich enklawach, ludzie ci mówią pięknie po polsku, ten język można usłyszeć w sklepie i w kościele. Wioski, w których mieszkają Polacy, są oddalone od dużych miast. Tylko do jednej prowadzi betonowa droga, ufundowana przez Polaków za sprawą prezydenta Kwaśniewskiego" - powiedział.

Dodał, że w Polsce stara się także poprzez swoje reportaże walczyć ze stereotypami dotyczącymi Rumunów.

"Te stereotypy są krzywdzące także dla mieszkających w Rumunii Polaków. W Polsce Rumun kojarzony jest wyłącznie z Romami żebrzącymi na ulicach. Tymczasem to bardzo pracowity, dumny naród, Rumunia to kraj bezpieczniejszy niż Polska i szybko się rozwijający" - powiedział.(PAP)

rpo/ abr/ woj/

Tagi: dziennikarze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz