Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożyczka także na odbudowę firmy w innym miejscu

0
Podziel się:

Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć pożyczkę uzyskaną na usuwanie
skutków powodzi na wznowienie działalności gospodarczej także w innym miejscu - zakłada jedna z
poprawek przyjętych przez nadzwyczajną komisję, zajmującą się rządowym projektem ustawy
powodziowej.

*Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć pożyczkę uzyskaną na usuwanie skutków powodzi na wznowienie działalności gospodarczej także w innym miejscu - zakłada jedna z poprawek przyjętych przez nadzwyczajną komisję, zajmującą się rządowym projektem ustawy powodziowej. *

Chodzi o nadzwyczajną komisję do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczegółowych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (NPO). W drugim czytaniu rządowego projektu zgłoszonych zostało 20 poprawek. W środę na posiedzeniu komisji, posłowie poparli jedynie trzy.

Jedna z nich, zgłoszona przez PSL, ma umożliwić przedsiębiorcy wykorzystanie przyznanej mu pożyczki na odbudowę swojej firmy także w innym miejscu, jeżeli w dotychczasowym występuje ryzyko, że lokal czy budynek, w którym pracuje, może ponownie być zalany przez wodę. Dotychczasowe przepisy nakazywały wykorzystanie pieniędzy na odbudowę dotychczasowego miejsca pracy.

Druga poprawka, także autorstwa PSL zakłada, że poszkodowani, którzy się nie ubezpieczyli, otrzymają pomoc publiczną mniejszą o 10 proc. Jak tłumaczył Marian Starownik (PSL), chodzi o to, by osoby, które się nie ubezpieczają, nie były w lepszej sytuacji od tych, którzy mają polisy. Ma to działać mobilizująco na obywateli - podkreślił. Takie rozwiązania poparł rząd.

Kolejna poprawka, zaproponowana przez PiS, przewiduje wydłużenie terminu rozliczania się z dotacji. Beneficjent będzie miał na to nie sześć, ale 12 miesięcy.

Jak powiedział PAP poseł Edward Siarka (PiS), klubowi najbardziej zależało na wprowadzeniu poprawek, które dotyczą wysokości odszkodowań. PiS proponował, by zasiłek powodziowy wynosił nie 2 tys., a 5 tys. zł, zaś pomoc dla przedsiębiorców nie 50, a 100 tys. zł. Poprawki te zostały negatywnie zaopiniowane przez stronę rządową ze względu na konieczność zwiększenia wydatków budżetowych.

Jak zauważył Siarka, projektowana ustawa dotyczy tylko usuwania skutków powodzi, natomiast nie obejmuje innych zdarzeń losowych. Poseł poinformował, że mimo iż większość poprawek nie zyskała aprobaty posłów, PiS będzie głosował za jej przyjęciem.

Projektowana nowa ustawa ma zastąpić przepisy przyjmowane do tej pory okazjonalnie w razie wystąpienia konkretnych zdarzeń. Zgodnie z projektem, rząd będzie wydawał rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami. W tych miejscach do 12 miesięcy od wydania rozporządzenia będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Proponowane obecnie rozwiązania mają być bardziej uniwersalne i zapewnić sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym przez żywioł. Rozporządzenie będzie wydawane w przypadku powodzi o dużych rozmiarach, gdy środki użyte przez terenową administrację rządową i samorząd terytorialny okażą się niewystarczające.

W roku, w którym wystąpi powódź, minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, przeznaczoną na sfinansowanie usuwania skutków powodzi. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na naprawę szkód nie będzie mogła przekroczyć wartości tych szkód. Zgodnie z projektem, będzie ona dotyczyła osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość korzystania z nieruchomości lub lokalu.

Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Teraz ustawa ponownie trafi pod obrady plenarne, gdzie będą głosowane poprawki.(PAP)

awy/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)