Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PPOZ: rząd zamierza zlikwidować instytucję lekarza rodzinnego

0
Podziel się

Rząd zamierza zlikwidować instytucję lekarza rodzinnego i zastąpić go
pediatrą i internistą - uważa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ skierowało w tej
sprawie list do premiera Donalda Tuska.

bErnnoRh

*Rząd zamierza zlikwidować instytucję lekarza rodzinnego i zastąpić go pediatrą i internistą - uważa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ skierowało w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. *

PPOZ odnosi się do rządowego projektu noweli, która ma umożliwić młodym lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Został on po zeszłotygodniowej debacie w Sejmie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia.

Obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

bErnnoRj

Pracodawcy Ochrony Zdrowia przypominają, że przed siedmiu laty lekarze podpisali z premierem porozumienie na mocy, którego zobowiązał się on, po wygranych wyborach, do wprowadzenia takich zmian w systemie ochrony zdrowia, które umocnią podstawową opiekę zdrowotną z lekarzem rodzinnym i "uczynią z niej wiodący element polskiej ochrony zdrowia".

"Pacjent i jego bezpieczeństwo zdrowotne miało być istotą tego systemu. Teraz pana rząd zamierza ostatecznie instytucję lekarza rodzinnego zlikwidować i zastąpić go lekarzem pediatrą i lekarzem internistą. Polscy pacjenci - według wizji pana rządu - mają się leczyć wyłącznie u lekarzy o wąskich specjalnościach, stojąc do nich po poradę w coraz dłuższych kolejkach. Takie rozwiązanie będzie podstawą systemu ochrony zdrowia, a nie lekarz rodzinny" - podkreśla PPOZ w liście do premiera.

Według tej organizacji lekarze rodzinni zostaną sprowadzeni do "roli pomocnika szerokiego grona wąskich specjalistów, głównie po to, żeby wykonywać niechciane przez tych pierwszych czynności administracyjne: powtarzanie recept, wypisywanie zwolnień lekarskich, skierowań do poradni specjalistycznych i szpitali, do wystawiania szerokiej listy zaświadczeń".

"Jednego jesteśmy pewni, pana rząd zamierza zanegować dokonane po roku 1989 przemiany ustrojowe i cofnąć polski system ochrony zdrowia do mrocznych czasów PRL" - czytamy w liście PPOZ. (PAP)

bErnnoRp

(planujemy kontynuację tematu)

pro/ bos/ ura/

bErnnoRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)