Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace malarzy Grupy Janowskiej w Muzeum Historii Katowic

0
Podziel się:

Wystawę "Twarze, sylwetki, pejzaże", poświęconą malarstwu wybitnych
artystów związanych z Grupą Janowską - Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika i Erwina
Sówki, można od czwartku oglądać w Muzeum Historii Katowic.

Wystawę "Twarze, sylwetki, pejzaże", poświęconą malarstwu wybitnych artystów związanych z Grupą Janowską - Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika i Erwina Sówki, można od czwartku oglądać w Muzeum Historii Katowic.

Skupiająca śląskich malarzy-amatorów Grupa Janowska powstała krótko po II wojnie światowej przy kopalni "Wieczorek" w katowickim Janowie. Stworzyli ją zajmujący się malarstwem górnicy tej kopalni.

Najwybitniejszym przedstawicielem grupy był zainspirowany m.in. okultyzmem Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany na świecie przedstawiciel polskiego prymitywizmu.

Na otwartej w czwartek wystawie, którą będzie można oglądać do 22 sierpnia, znajduje się 90 obrazów. Są prezentowane w porządku chronologicznym, od obrazów najstarszego, Teofila Ociepki, po dzieła zafascynowanego kulturą Wschodu i hinduizmem Erwina Sówki.

Są też odznaczające się bogatą kolorystyką płótna Pawła Wróbla, nazywanego czasem śląskim Breughlem, oraz obrazy Ewalda Gawlika, który dzięki fascynacji twórczością wybitnego holenderskiego malarza bywał nazywany van Goghiem z Nikisza.

"Chcemy przypomnieć twórczość tych artystów, przede wszystkim to, co utrwalili na płótnach. Malując swoje prace dokumentowali obraz nieistniejącego już przemysłowego Górnego Śląska" - powiedziała PAP komisarz wystawy, Halina Gerlich.

Podkreśliła, że choć prezentowani na wystawie autorzy byli lub są (jedynym żyjącym jest Erwin Sówka) rodowitymi Górnoślązakami, ich sztuka ma nie tylko lokalny wymiar kulturowy, ale też uniwersalny.

"Wszyscy czterej malarze byli górnikami w kopalni +Wieczorek+ i pochodzili z jej okolic - Janowa, Giszowca, Nikiszowca oraz Szopienic. Malując sceny z życia swoich dzielnic, jednocześnie pokazali, co dla człowieka jest ważne tak w sferze sacrum, jak i profanum" - oceniła Gerlich.

Do dzisiaj z Grupą Janowską związanych było ok. 30 twórców. Fenomen ich malarstwa przedstawił w fabularyzowanym filmie "Angelus" reżyser Lech Majewski. (PAP)

toe/ mab/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)