Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace Rafała Olbińskiego na warszawskiej wystawie

0
Podziel się:

Ok. 30 obrazów Rafała Olbińskiego można oglądać na wystawie w warszawskim
Salonie Wystawowym Desa Unicum. Wystawa wcześniej prezentowana była we włoskiej miejscowości
Martina Franca podczas 37. edycji Festival Della Valle d'Itria.

Ok. 30 obrazów Rafała Olbińskiego można oglądać na wystawie w warszawskim Salonie Wystawowym Desa Unicum. Wystawa wcześniej prezentowana była we włoskiej miejscowości Martina Franca podczas 37. edycji Festival Della Valle d'Itria.

Ekspozycję w Warszawie otwarto w sobotę 10 września, a we wtorek odbyło się spotkanie autorskie z Olbińskim.

Artysta powiedział PAP, że za jedną z najważniejszych rzeczy w swojej twórczości uznaje literackość. "Literackość moich obrazów jest bardzo dla mnie ważna. To są opowiadania, ich fragmenty lub początki, których dalszy ciąg widz może sobie dopowiedzieć" - powiedział. Swój styl ocenił jako "metaforyczny".

"Weźmy pod uwagę +Metamorfozy+ Owidiusza i malarstwo barokowe, którego część można nazwać ilustracją do metafor Owidiusza. To jest właściwie to, co ja, w XXI wieku, kontynuuję. Kontynuuję - raz gorzej, raz lepiej - tradycję metafory, tradycję niedosłowności - takiej, w której wrażenia wizualne powstają w mózgu widza na zasadzie skojarzeń, które ja mu proponuję" - tłumaczył.

Na wystawie można zobaczyć m.in. prace "Apollo i Daphne", "Ukrywanie dogmatycznych opinii", "List do nieśmiałego kochanka", "Recepta na życzliwość" czy "Łatwo dostępna tożsamość".

Ekspozycja w Desie Unicum jest jedyną ekspozycją prac Olbińskiego w Polsce prezentowaną w najbliższych miesiącach. W grudniu wystawa zostanie pokazana w Salerno we Włoszech. W listopadzie plakaty Olbińskiego pokazane zostaną w Austin (USA). W przyszłym roku Olbiński planuje wystawy m.in. w Tokio (Japonia) i Missouri (USA).

Rafał Olbiński na stałe mieszka w Nowym Jorku. Po ukończeniu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (w 1969 roku) zajmował się grafiką użytkową. W czasie studiów współpracował jako grafik z kilkoma polskimi czasopismami, m.in. projektował szatę graficzną magazynu "Jazz Forum". W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem.

Ważnym fragmentem jego twórczości jest projektowanie plakatów. Jest twórcą licznych plakatów dla m.in. amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). Zaprojektował m.in. plakaty do "Traviatty" (1992), "Wesołej wdówki" (1993), "Cyganerii" (1995), "Turandota" (2005).

Artysta od 2002 r. projektuje też scenografie operowe. Zadebiutował scenografią do przedstawienia "Don Giovanni" w Filadelfii.

Wykłada w School of Visual Arts na Manhattanie. Za swoją twórczość został nagrodzony m.in. nagrodą Prix Savignac za "najbardziej znaczący plakat roku" w 1994 w Paryżu, Premio Divina w 2002 w Fondi we Włoszech za "wybitny wkład do sztuki współczesnej". W 2006 r. został odznaczony złotym medalem Gloria Artis.

Obrazy Rafała Olbińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie (Japonia) oraz w wielu Muzeach Plakatu, także Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wystawę w Desa Unicum można oglądać do 3 października. (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)