Notowania

al-kaida
01.03.2011 05:45

Pracownik BA spiskował z Al Kaidą

Według prokuratury Bengalczyk współdziałał w przygotowaniach zamachu bombowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(spotterjohnsen/CC/Flickr)

Sąd Woolwich Crown Court w Londynie uznał pochodzącego z Bangladeszu byłego pracownika linii lotniczych British Airways winnym udziału w spisku, którego celem miał być zamach bombowy na samolot.

31-letni specjalista komputerowy Rajib Karim będzie odpowiadał z tytułu czterech zarzutów angażowania się w przygotowania do zamachów terrorystycznych. Wcześniej przyznał się już do stawianych mu innych lżejszych zarzutów natury terrorystycznej.

Według prokuratury, Karim spiskował wspólnie z powiązanym z Al-Kaidą radykalnym kaznodzieją islamskim Anwarem al-Awlakim. Urodzony w Stanach Zjednoczonych al-Awlaki ma się obecnie ukrywać w Jemenie.

Prokurator Jonathan Laidlaw powiedział sądowi, iż Karim _ starał się w Wielkiej Brytanii o pracę, która byłaby przydatna dla niego lub organizacji terrorystycznej w planowaniu zamachu - takiego rodzaju zamachu, którego skutkiem byłaby zbiorowa śmierć ludzi _.

Jak ustaliła prokuratura, w misternie szyfrowanej korespondencji al-Awlaki szczegółowo wypytywał Karima na temat uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa. Zachęcał też swego wspólnika, by przeszedł szkolenie w charakterze stewarda, co otwierałoby drogę do wykorzystania zamachowców-samobójców lub umieszczania bomb na pokładach samolotów, lecących do USA.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t93208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;juz;tak;bardzo;nie;boja;sie;zamachu,168,0,763816.html) Niemcy już tak bardzo nie boją się zamachu Naszym najwyższym priorytetem są Stany Zjednoczone. Kwestia polega na tym, czy przy pomocy ludzi, którymi dysponujesz dałoby się umieścić przesyłkę lub człowieka z przesyłką na pokładzie samolotu, lecącego do USA? _ - głosi odszyfrowane przez policję pytanie al-Awlakiego, jakie miał on skierować do Karima w lutym 2010 roku. Wyraził też nadzieję, że dzięki zajmowanej w liniach lotniczych pozycji Karim będzie w stanie dostarczyć _ krytycznych i pilnych informacji _ na temat niedostatków w dziedzinie bezpieczeństwa.

Karim został aresztowany w swym biurze w BA w Newcastle w północnej Anglii w lutym 2010 roku. 18 marca sąd orzeknie o wysokości jego kary.

Karim, który przyjechał do Wielkiej Brytanii w 2006 roku i w roku następnym podjął pracę w BA przyznał się do udzielenia pomocy w nakręceniu wideo na temat organizacji o nazwie Jamaat-Ul-Mujahideen Bangladesh ponieważ sądził, że mylnie przedstawiano ją jako organizację terrorystyczną. Zaprzeczył jednocześnie, by kiedykolwiek planował dokonanie zamachu na terenie Wielkiej Brytanii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t100841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;oskarza;koptow;odrzuca;zarzuty,29,0,784413.html) Al-Kaida oskarża Koptów. Odrzuca zarzuty Ajman al-Zawahiri zaprzeczył że, Al-Kaida była odpowiedzialna za zamach w Aleksandrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t128577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;guantanamo;coraz;bardziej;odlegly,127,0,773759.html) Koniec Guantanamo coraz bardziej odległy Minister obrony USA Robert Gates uważa, że szanse na zamknięcie bazy są niewielkie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t131126.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al;kaida;szkoli;zamachowcow;z;europy,179,0,767155.html) Al Kaida szkoli zamachowców. Z Europy Ponad 100 osób trafiło do obozów treningowych w Afganistanie i Pakistanie.
Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz