Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracuje zespół ws. zasadności kolejnego synodu diecezji płockiej

0
Podziel się:

Biskup Piotr Libera wydał dekret powołujący zespół roboczy do przejrzenia
uchwał 42. Synodu Diecezji Płockiej (1987-1991) "pod kątem ich aktualności". Zespół ma pół roku na
wydanie opinii, w tym dotyczącej zasadności zwołania kolejnego synodu diecezjalnego.

Biskup Piotr Libera wydał dekret powołujący zespół roboczy do przejrzenia uchwał 42. Synodu Diecezji Płockiej (1987-1991) "pod kątem ich aktualności". Zespół ma pół roku na wydanie opinii, w tym dotyczącej zasadności zwołania kolejnego synodu diecezjalnego.

Pięcioosobowemu zespołowi przewodniczy ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Po zakończeniu prac zespół przedstawi bp. Liberze opinię w sprawie aktualności uchwał ostatniego synodu diecezji płockiej i wskaże zapisy, które ewentualnie wymagają zmian. Według dekretu bp. Libery, opinia zespołu "powinna też zawierać wskazania co do zasadności zwołania kolejnego synodu lub rezygnacji z tego zamysłu".

Jak poinformował we wtorek PAP ks. prof. Mroczkowski, zespół podzielił się na dwie grupy zagadnieniowe - jedna grupa dokona przeglądu statutów, czyli kanonów prawnych, a druga zweryfikuje regulaminy rad i organizacji kościelnych w diecezji płockiej.

Ks. prof. Mroczkowski przypomniał, że ostatni synod diecezji płockiej odbył się 20 lat temu, czyli na początku transformacji ustrojowej w Polsce. "Od tamtego czasu zmieniło się bardzo wiele. Przykładem może być katecheza szkolna. Zmiany dokonały się także w działalności organizacji kościelnych. Powstały nowe stowarzyszenia, niektóre funkcjonują obecnie inaczej, a niektóre przestały istnieć" - powiedział PAP przewodniczący zespołu.

Ks. prof. Mroczkowski przyznał, że praca zespołu ma dać odpowiedź - na zasadzie opracowania studyjnego - na pytanie, czemu miałby służyć nowy synod w aspekcie współczesnych wyzwań, zwłaszcza związanych z nową ewangelizacją. Podkreślił, że ostateczna decyzja o ewentualnym powołaniu synodu diecezjalnego będzie należeć wyłącznie do biskupa płockiego.

W chrześcijaństwie instytucja synodu to jedna z najstarszych form kierowania wspólnotą Kościoła. W zwoływanych przez biskupów diecezjalnych synodach uczestniczą kapłani i przedstawiciele duchowieństwa zakonnego.

Diecezja płocka, utworzona około 1075 r., należy do najstarszych w Polsce. Pierwsza wzmianka o synodzie diecezjalnym pochodzi z początku XIII w. - według dokumentów w 1216 r. synod z udziałem legata papieskiego zwołał biskup Gedko, ordynariusz diecezji płockiej w latach 1206-23.

Do czasów współczesnych w diecezji płockiej zwołano 42 synody diecezjalne - ostatni rozpoczął się w 1987 r., a uroczystego zakończenia jego obrad dokonał papież Jan Paweł II w czerwcu 1991 r., podczas wizyty w Płocku w ramach czwartej pielgrzymki do Polski. (PAP)

mb/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)