Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praga nie boi się gróźb Moskwy

0
Podziel się:

Radar jest elementem czysto obronnym - kwituje premier Czech Mirek Topolanek

Praga nie boi się gróźb Moskwy
(PAP/EPA)

Premier Czech Mirek Topolanek (na zdjęciu) odrzucił w Pradze groźby szefa rosyjskich sił strategicznych, który nie wykluczył, że elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej mogą stać się celem rosyjskich pocisków międzykontynentalnych.

_ - Nie mam zamiaru przyczyniać się do retoryki zimnej wojny. Radar jest elementem czysto obronnym, przewidzianym do odpierania rakiet dalekiego zasięgu wystrzelonych z państw zbójeckich _ - oświadczył Topolanek.- _ Nie może ani technicznie, ani militarnie zostać skierowany przeciwko takiemu państwu jak Federacja Rosyjska, która dysponuje arsenałem tysięcy takich rakiet _ - tłumaczył czeski premier na konferencji prasowej.

Wcześniej dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że przyszłe obiekty amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet. _ - Nie mogę wykluczyć, że w wypadku podjęcia stosownej decyzji przez najwyższe kierownictwo wojskowo-polityczne kraju celami dla naszych rakiet mogą się stać obiekty tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, a w przyszłości inne podobne obiekty _ - powiedział Sołowcow dziennikarzom w Moskwie.

_ - Jesteśmy zmuszeni podejmować działania, które nie pozwolą zneutralizować rosyjskiego potencjału odstraszania nuklearnego _ - dodał generał.

Czeski rząd zatwierdził dziś umowę o warunkach stacjonowania w Czechach żołnierzy USA, która uzupełni podpisane w lipcu czesko-amerykańskie porozumienie o budowie radaru tarczy antyrakietowej.

Porozumienie o Statusie Wojsk (Status of Forces Agreement - SOFA) podpisze czeska minister obrony Vlasta Parkanova wraz z szefem Pentagonu Robertem Gatesem 19 września w Londynie, gdzie zgromadzą się na nieformalnym szczycie ministrowie obrony państw członkowskich NATO.

Główną umowę w sprawie radaru podpisali 8 lipca w Pradze sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg. Podobnie jak porozumienie SOFA, musi ją jeszcze ratyfikować czeski parlament.

Plany rozmieszczenia bazy antyrakiet USA w Polsce będą jednym z głównych tematów rozpoczynającej się w środę wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Warszawie.

Umowę w sprawie instalacji w Polsce wyrzutni antyrakiet podpisali 20 sierpnia szefowa amerykańskiej dyplomacji i jej odpowiednik z Polski - Radosław Sikorski.

System obrony przeciwrakietowej ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony Iranu czy Korei Północnej. Rosja utrzymuje, że jest on wymierzony w jej terytorium.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)