Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prasa: Rosja chce ograniczenia sił NATO w nowych krajach Sojuszu

0
Podziel się

Rosja uzależnia zawarcie z NATO porozumienia o
współpracy od ograniczenia przez Sojusz Północnoatlantycki rozmieszczania "znacznych sił bojowych"
w krajach, które w ostatnich latach przystąpiły do NATO - pisze w środę dziennik "Kommiersant".

bEgXJGoR

Rosja uzależnia zawarcie z NATO porozumienia o współpracy od ograniczenia przez Sojusz Północnoatlantycki rozmieszczania "znacznych sił bojowych" w krajach, które w ostatnich latach przystąpiły do NATO - pisze w środę dziennik "Kommiersant".

Dokument w tej sprawie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przekazał sekretarzowi generalnemu NATO Andersowi Foghowi Rasmussenowi jeszcze w grudniu ubiegłego roku - informuje gazeta.

Temat ma zostać poruszony przy okazji listopadowego szczytu NATO-Rosja w Lizbonie, w którym weźmie udział prezydent Dmitrij Miedwiediew.

bEgXJGoT

"Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której poziom przewidywalności aktywności wojskowej w krajach, które niedawno przystąpiły do NATO, będzie wyższy niż jest teraz" - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Wyjaśnił, że "modernizują się siły wojenne NATO, a wojskowa sytuacja na Zachodzie zmieniła się dla nas". Według wiceministra w przypadku braku groźby konfliktu należy ustalić "pewne gwarancje militarne".

Według anonimowego źródła w NATO, na które powołuje się "Kommiersant", problem może stanowić jednak fakt, że określenie "znaczne siły" nie zostało dokładnie zdefiniowane.

Oczekuje się, że Rasmussen odwiedzi Moskwę jeszcze przed lizbońskim szczytem. (PAP)

bEgXJGoZ

ksaj/ ap/

7580925 7579799 7580792

bEgXJGpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)