Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawnicy o sytuacji w TVP

0
Podziel się:

Minister skarbu miał prawo zamknąć Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP,
mimo że kilka dni wcześniej ogłosił w nim 30 dniową przerwę. Mimo tego rada nadzorcza spółki miała
prawo kontynuować w tym dniu obrady, a jej uchwały są ważne - uważają prawnicy, z którymi
rozmawiała PAP.

Minister skarbu miał prawo zamknąć Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP, mimo że kilka dni wcześniej ogłosił w nim 30 dniową przerwę. Mimo tego rada nadzorcza spółki miała prawo kontynuować w tym dniu obrady, a jej uchwały są ważne - uważają prawnicy, z którymi rozmawiała PAP.

Minister skarbu zamknął w piątek o godz. 10.30 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP, kończąc tym samym kadencję Rady Nadzorczej spółki. Pięciu członków rady uznało jednak, że mimo to może w piątek obradować. W efekcie przyjęto uchwały m.in. o: zawieszeniu p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i przywróceniu w obowiązkach dwóch zawieszonych członków zarządu: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

Decyzji tych nie uznał ani Farfał, ani czterech pozostałych członków rady nadzorczej, a MSP podkreślało, że wraz z zamknięciem WZA zakończyła się kadencja rady nadzorczej.

Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Salans (która przygotowywała ekspertyzę dla Urbańskiego, Siwka i Bochenka po ich zawieszeniu przez radę nadzorczą), powiedział PAP, że minister skarbu miał prawo zakończyć Walne Zgromadzenie Spółki. Według niego nie oznacza to, że rada nie miała prawa kontynuowania obrad.

"Może obradować i podejmować ważnie uchwały do końca dnia, z upływem którego wygasa mandat członków rady nadzorczej" - powiedział mec. Kozłowski. "Tym samym decyzja o zawieszeniu Piotra Farfała i powołaniu na jego stanowisko Sławomira Siwka jest skuteczna i wiążąca" - dodał. Zaznaczył, że w równie kontrowersyjnych okolicznościach na fotel p.o. prezesa został powołany Piotr Farfał.

Szef działu procesowego w Kancelarii Gessel, adwokat Aleksander Woźnicki jest zdania, że przepisy ustawy o radiofonii i telewizji nie dają odpowiedzi na pytanie, czy mandat członków rady wygasa z chwilą zamknięcia WZA, czy na koniec dnia. Dlatego zastosowanie w sprawie mają przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z nimi, w przypadku w braku odmiennych regulacji, mandat wygasa z dniem odbycia WZA. Według Woźnickiego, pomocniczo zastosować należy przepis art. 111 par. 1 Kodeksu cywilnego stanowiący o sposobie obliczania terminu. "To wskazuje, iż zmiany w zarządzie TVP zostały podjęte skutecznie" - uważa adwokat.

mmu/ js/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)