Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PRAWO: Producent gali i widowisk artystycznych płaci 23-proc. VAT

0
Podziel się:

Nie ma preferencji podatkowych dla producentów gali, bo nie są to ani
twórcy, ani artyści wykonawcy - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Nie ma preferencji podatkowych dla producentów gali, bo nie są to ani twórcy, ani artyści wykonawcy - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Pytanie do warszawskiej Izby Skarbowej skierował jeden z producentów gali. W ramach wykonywanych przez siebie usług przygotowuje scenariusz, zapewnia reżyserię, scenografię, osobę prowadzącą widowisko, obsługę techniczną, nagłośnienie sali. Zapewnia również materiały filmowe i współpracę z telewizją transmitującą imprezę. Na podstawie umowy zawartej z fundacją, która zleca mu przygotowanie gali, producent przenosi na nią prawa autorskie w imieniu własnym oraz autorów i artystów wykonawców.

Producent spytał organ podatkowy, jaką stawką VAT opodatkowane są jego usługi. Izba Skarbowa w Warszawie odpowiedziała, że stawką 23-proc. (interpretacja nr IPPP1-443-886/11-4/AS), ponieważ producent gali nie może korzystać ze stawki 8-proc. VAT, przewidzianej dla twórców i artystów wykonawców. Nie jest bowiem ani twórcą, ani artystą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych warszawska IS wywiodła, że twórcą jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu. Natomiast artystą wykonawcą jest w szczególności: aktor, recytator, dyrygent, instrumentalista, wokalista, tancerz i mim.

Tymczasem z przedstawionego przez producenta pytania wynika, że zobowiązuje się on przygotować i przeprowadzić galę oraz przenieść prawa autorskie w imieniu własnym oraz autorów i artystów wykonawców, ale prawa te przenosi na fundację w ramach jednej kompleksowej usługi, a nie odrębnego świadczenia.

Z tego powodu - zdaniem warszawskiej Izby - producent nie może korzystać ze stawki 8-proc. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że świadczone przez producenta usługi o symbolu PKWiU 90.02.1 - "Usługi wspomagające wystawianie widowisk artystycznych" nie są wymienione w przepisach o VAT jako opodatkowane stawką obniżoną. (PAP)

kpop/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)