Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły uroczystości
#

# dochodzą szczegóły uroczystości #

19.08. Grabarka (PAP) - Przyczyną kryzysu ekonomicznego jest kryzys duchowy człowieka, wszyscy jesteśmy świadkami pewnej promocji grzechu, który pretenduje do miana normy życia - mówił w homilii na św. Górze Grabarce bp Jerzy, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP.

Trwają tam w poniedziałek główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

W homilii bp siemiatycki Jerzy, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP mówił o znaczeniu Święta Przemienienia Pańskiego. "Każdy z nas doznaje przemiany, trudno znaleźć człowieka stabilnego i emocjonalnie i duchowo" - powiedział hierarcha.

Dodał, że zadaniem człowieka jest dążenie do tego, by ta przemiana "następowała permanentnie". "Aby człowiek codziennie rano, z łaski Bożej, rozpoczynał na nowo swoje życie" - powiedział bp Jerzy. W jego ocenie, współcześnie świat bardzo często zapomina o potrzebie tej przemiany. "Wszyscy jesteśmy świadkami pewnej promocji grzechu, często się staje tak, że grzech pretenduje do miana normy życia" - dodał.

Bp Jerzy nawiązał też w homilii do kryzysu, który ma miejsce w wielu krajach. "Kryzys ekonomiczny nie powstaje tak sobie, bez przyczyny. Kryzys ekonomiczny jest powodem czegoś, a przyczyną tego kryzysu jest kryzys duchowy człowieka" - uważa hierarcha.

Mówił, że to kryzys polegający na tym, iż "człowiek nie potrafi obejść się nawet z dobrami materialnymi, nie potrafi posługiwać się tym, co zostało dane po to, aby żył w tym świecie".

Mówił też, że dzisiaj człowiek często pretenduje do roli "demiurga, wchodzi w kompetencje Boga i chce za niego tworzyć ten świat, układać bieg tego świata". "Na tym polega całe niebezpieczeństwo (...). Człowiek bez Boga traci swoje człowieczeństwo" - dodał.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.(PAP)

rof/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)