Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce

0
Podziel się:

Na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) rozpoczęły się w
poniedziałek przed południem główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego,
najważniejszego w tym sanktuarium.

Na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) rozpoczęły się w poniedziałek przed południem główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium.

Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Według szacunków policji w uroczystości bierze udział ok. 6-7 tys. osób, nie ma większych problemów z dojazdem do sanktuarium i miejscami na parkingach.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi, w naszym kraju jest ok. 550-600 tys. osób prawosławnych. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim. (PAP)

(planujemy kontynuację)

rof/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)