Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier będzie na uroczystości podpisania ratyfikacji Traktatu

0
Podziel się

Premier Donald Tusk powiedział w piątek dziennikarzom, że weźmie udział w
sobotniej uroczystości podpisania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego aktu ratyfikacji Traktatu z
Lizbony.

bDBrgOmZ

*Premier Donald Tusk powiedział w piątek dziennikarzom, że weźmie udział w sobotniej uroczystości podpisania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego aktu ratyfikacji Traktatu z Lizbony. *

"Niezależnie od tego, jakimi emocjami żyje dziś w Polsce polityka, to wielki dzień dla Polski i Europy" - powiedział premier, pytany czy będzie na ceremonii w Pałacu Prezydenckim.

Tusk podkreślił, że przyjmuje decyzję prezydenta o podpisaniu ratyfikacji Traktatu z Lizbony "z wielką ulgą", bo - jak mówił - "zaczynamy powoli rozmowę o tym, jak ma wyglądać Unia Europejska i miejsce Polski w Unii po Traktacie Lizbońskim". "Od dłuższego czasu ta pozycja w rozmowach nie była łatwiejsza przez to, że naszego podpisu nie było" - zaznaczył premier.

bDBrgOnb

Dodał, że jego zdaniem, do zakończenia ratyfikacji Traktatu dochodzi "za późno", a ta zwłoka raczej przyniosła "straty niż korzyści, jeśli chodzi o naszą europejską grę". "Ale dobrze, że podpis w końcu jest" - podkreślił Tusk.

Ceremonia podpisania aktu ratyfikacji Traktatu z Lizbony odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim. Wystosowane przez Lecha Kaczyńskiego zaproszenie przyjęli: szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i premier kierującej w tym półroczu pracami Unii Szwecji - Fredrik Reinfeldt.

Traktat Lizboński podpisali przywódcy państw UE w grudniu 2007 r. Ma on usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w około 40 dziedzinach. Traktat zakłada utworzenie stanowiska stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz unijnej służby dyplomatycznej.

W Polsce Sejm uchwalił ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji Traktatu z Lizbony, 2 kwietnia zgodę na ratyfikację wydał Senat. Prezydent podpisał ustawę ratyfikacyjną 10 kwietnia.

bDBrgOnh

W połowie czerwca 2008 r. Irlandczycy odrzucili w pierwszym referendum Traktat z Lizbony. Po tej decyzji Irlandczyków prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że niezwłocznie podpisze akt ratyfikacji, jeśli Irlandczycy zmienią zdanie w sprawie Traktatu - podkreślał, że trzeba szanować zasadę jednomyślności.

W ubiegłym tygodniu w ponownym referendum 67 proc. Irlandczyków opowiedziało się za Traktatem z Lizbony. Po decyzji Irlandczyków do wejścia w życie tego dokumentu brakuje już tylko podpisów prezydentów Czech i Polski pod aktami ratyfikacyjnymi. (PAP)

mrr/ laz/ mok/ jra/

bDBrgOnC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)