Notowania

protesty w bułgarii
20.02.2013 09:37

Premier Bułgarii Bojko Borysow ogłosi dziś dymisję rządu

Kadencja obecnego parlamentu upływa w lipcu. Według wstępnych ocen prawników najbliższym terminem, w którym mogą odbyć się wybory, jest 28 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kaladan/CC/Flickr)

Premier Bułgarii Bojko Borysow zapowiedział dziś, że w południe, po posiedzeniu rządu, ogłosi dymisję swojego centroprawicowego gabinetu. Wezwał również parlament do samorozwiązania. _ - Idziemy na przyspieszone wybory _ - oświadczył.

Kadencja obecnego parlamentu upływa w lipcu. Według wstępnych ocen prawników najbliższym terminem, w którym mogą odbyć się wybory, jest 28 kwietnia. Jako bezpośrednią przyczynę swojego odejścia Borysow wskazał rozruchy uliczne. Zarzucił lewicowej opozycji rozniecanie protestów i powiedział, że _ nie będzie rządził pod naciskiem ulicy _.

Premier przemawiał w parlamencie, gdzie miał przedstawić kandydaturę nowego ministra finansów Tomisława Donczewa. Zamiast tego zapowiedział dymisję swojego gabinetu.

Borysow ustępuje po ponad dwóch tygodniach protestów, spowodowanych wysokimi grudniowymi rachunkami za energię elektryczną. W ostatnich dniach protesty przeradzały się w coraz gwałtowniejsze wystąpienia antyrządowe, z wezwaniami do odejścia Borysowa, który jeszcze pół roku temu cieszył się znacznym poparciem. W ostatnich sondażach lewica dogoniła jednak rządzącą partię GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii).

Do wzrostu napięcia w kraju przyczyniły się również dwa przypadki samopodpaleń z ostatnich dni. W pierwszym z nich zmarł w Ruse 30-letni mężczyzna. Do drugiego doszło w środę rano przed siedzibą władz miejskich w Warnie. 36-letniego mężczyznę odwieziono z bardzo ciężkimi obrażeniami do szpitala.

Czytaj więcej o antyrządowych protestach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/m130943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgaria;ma;klopoty;minister;finansow;podal;sie;do;dymisji,145,0,1253265.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pustki w kasie rządu. Minister finansów odchodzi Wicepremier i minister finansów Bułgarii Simeon Diankow podał się do dymisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m258509.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tunezyjczycy;znow;protestuja;nie;chca;rzadu;islamistow,59,0,1232187.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie chcą takiego rządu, więc protestują Do demonstracji doszło w dwa lata od obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i zapoczątkowania arabskiej wiosny w innych krajach regionu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m243044.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/iran;protestuje;to;jest;wojna;psychologiczna;sankcje;dotykaja;ludzi;a;zachod;klamie,112,0,1170800.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Starcia z policją z powodu spadku kursu Oddziały specjalne policji irańskiej starły się w Teheranie z handlarzami walutą.
Tagi: protesty w bułgarii, borysow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz