Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: chcę wyjaśnień od posłów PO nieobecnych na komisji finansów

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że oczekuje wyjaśnień od posłów PO,
którzy nie przyszli na wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych. Komisja
opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o finansach publicznych.

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że oczekuje wyjaśnień od posłów PO, którzy nie przyszli na wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych. Komisja opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o finansach publicznych.

Odrzucenia rządowego projektu domagało się PiS, które sprzeciwia się ewentualnym podwyżkom VAT i włączeniu Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Wniosek o odrzucenie projektu został przegłosowany jednym głosem.

W środę Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie projektu - wróci on więc do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Premier zapowiedział w środę, że będzie chciał porozmawiać z posłami PO, którzy nie przyszli na wtorkowe posiedzenie komisji finansów.

"Poprosiłem o listę posłów, którzy byli nieobecni na posiedzeniu komisji. Będę rozmawiał z szefem komisji i z posłami, będę oczekiwał bardzo gruntownych wyjaśnień, co takiego się stało, że byli nieobecni na posiedzeniu komisji" - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Paweł Arndt (PO) tłumaczył jeszcze we wtorek, że wielu posłów Platformy jest zaangażowana w drugą turę wyborów samorządowych. "Część z nich albo bierze udział w wyborach, albo wspomaga naszych kandydatów. Jednym głosem przegraliśmy głosowanie" - powiedział Arndt.

Zmiany, które chce przeprowadzić rząd w ustawie o finansach publicznych, przewidują m.in. obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Obowiązek ten dotyczyłby także Lasów Państwowych, które miałyby zostać włączone do tego sektora.

Projekt przewiduje ponadto warunkowy wzrost VAT, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. (tzw. drugi próg ostrożnościowy) oraz wprowadzenie reguły wydatkowej, która ograniczałaby wzrost niektórych wydatków publicznych. Według resortu finansów zmiany mają na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.(PAP)

laz/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)