Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Chorwacji w Belgradzie: Wspieramy Serbię w drodze do UE

0
Podziel się:

Chorwacki szef rządu Zoran Milanović stwierdził, żejej członkostwo w Unii Europejskiej leży w interesie Chorwacji.

Premier Chorwacji w Belgradzie: Wspieramy Serbię w drodze do UE
(Damien Smith/CC/Flickr)

W czasie pierwszych od dawna rozmów na szczeblu premierów chorwacki szef rządu Zoran Milanović zapewnił w środę podczas wizyty w Belgradzie, że Zagrzeb wspiera Serbię na drodze do UE. Dodał, że jej członkostwo w Unii Europejskiej leży w interesie Chorwacji.

Milanović zaznaczył, że Chorwaci nie chcą być dla swoich sąsiadów ani mentorami, ani nauczycielami, a jedynie kolegami i współpracownikami. Serbski premier Ivica Daczić nawiązał natomiast do wspólnej przeszłości obu państw. Powiedział, że choć nie można jej zmienić, można za to wpłynąć na przyszłość. Jego zdaniem stosunki między Serbią a Chorwacją są kluczowe dla stabilizacji całego regionu.

Spotkanie trwało dwukrotnie dłużej niż przewidywano. Poruszono sześć tematów odnoszących się w dużej mierze do wojny na Bałkanach, które belgradzka prasa nazwała _ sześcioma żywymi ranami _. Były to: sytuacja mniejszości serbskiej w Chorwacji i jej prawa, kwestie oskarżeń o zbrodnie wojenne z lat 1991-1995, powrót do Chorwacji Serbów mieszkających tam przed wojną, kwestia spornej granicy na Dunaju, wzajemność w dwustronnej współpracy gospodarczej oraz wspieranie Serbii na drodze do Unii Europejskiej.

Zdaniem belgradzkich analityków niespodziewane spotkanie premierów Chorwacji i Serbii, do którego doszło podobno z inicjatywy Milanovicia, było inspirowane przez Brukselę. Unia uważa bowiem, że Chorwacja, która w lipcu 2013 r. przystąpi do Wspólnoty, powinna odgrywać aktywną rolę w regionie. Dotyczy to w szczególności relacji z krajami starającymi się o unijne członkostwo.

Rozmowa Milanovicia i Daczicia to w ocenie belgradzkich mediów pierwsze prawdziwe spotkanie szefów rządów obu państw. Rozmowy ich poprzedników były albo zdawkowe, albo odbywały się w cieniu innych spotkań. To jednocześnie pierwsze spotkanie szefów rządów po kilku miesiącach ochłodzenia, które nastąpiło, kiedy w maju zeszłego roku urząd prezydenta Serbii objął nacjonalista Tomislav Nikolić.

Jego kontrowersyjne wypowiedzi oznaczały krok w tył w relacjach obu państw postjugosłowiańskich, biorąc pod uwagę, że jego proeuropejski poprzednik, Boris Tadić, przyczynił się do wyraźnego ocieplenia stosunków. Jednym z najważniejszych z chorwackiego punktu widzenia gestów była wizyta Tadicia w Vukovarze, gdzie w 1991 r. podczas masakry w szpitalu zginęło z rąk serbskich około 250 Chorwatów. Nikolić natomiast uznał graniczny Vukovar za miasto _ serbskie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chaos na Bałkanach, rodziła w ciężarówce Na głównej autostradzie w Serbii prowadzącej z Belgradu do granicy z Węgrami samochody utknęły na wiele godzin, gdy w krótkim czasie spadło tam 50 cm śniegu.
Nie chcą Chorwacji w UE. Drastyczne słowa W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku.
Niemcy przeciw dalszemu rozszerzaniu UE Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert uważa, że w tej chwili Unia ma wiele innych, pilnych zadań.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)