Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Czech rozmawiał w Rosji o współpracy w sferze energetycznej

0
Podziel się:

Problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej, były w
poniedziałek głównymi tematami rozmów premiera Czech Petra Neczasa z przywódcami Rosji. Z premierem
Dmitrijem Miedwiediewem konferował on w Moskwie, a z prezydentem Władimirem Putinem - w Soczi.

Problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej, były w poniedziałek głównymi tematami rozmów premiera Czech Petra Neczasa z przywódcami Rosji. Z premierem Dmitrijem Miedwiediewem konferował on w Moskwie, a z prezydentem Władimirem Putinem - w Soczi.

Podczas spotkania z Miedwiediewem szef rządu Czech zadeklarował, że przetarg na budowę dwóch kolejnych bloków energetycznych w elektrowni atomowej w Temelinie, w którym uczestniczy rosyjski koncern Rosatom, zostanie rozstrzygnięty "obiektywnie, transparentnie i przejrzyście".

Rosatom bierze udział w przetargu w składzie konsorcjum MIR.1200, w którym reprezentują go jego spółki Atomstrojeksport i OKB Gidropress i w którym jego partnerem jest czeska firma Skoda JS a.s. Koszt inwestycji szacuje się na 200-300 mld koron (7,7-11,5 mld euro). Przetarg ma zostać rozstrzygnięty jesienią tego roku.

Premier Rosji ze swej strony poinformował, że w wypadku zwycięstwa rosyjsko-czeskiego konsorcjum firmy w Czechach mogą liczyć na kontrakty na sumę do 6 mld euro.

Szef rosyjskiego rządu oświadczył również, że jego kraj jest zainteresowany eksportem do Czech wysokich technologii. Jako przykład wymienił projekty w energetyce jądrowej i system nawigacji satelitarnej GLONASS.

Głównym konkurentem rosyjsko-czeskiego konsorcjum, które proponuje reaktory MIR 1200 będące modyfikacją rosyjskiej konstrukcji WWER 1000, jest należący do japońskiego koncernu Toshiba amerykański Westinghouse Electric Company LLC ze swoimi reaktorami AP 1000 budowanymi w USA i Chinach. Bloki mają być oddane do użytku w 2025 roku.

Siłownia w Temelinie jest jedną z dwóch elektrowni atomowych w Czechach. Produkuje prąd w dwóch blokach z reaktorami wodno-ciśnieniowymi typu WWER 1000. Jej budowa rozpoczęła się w 1983 roku, a zakończyła w 2002 roku. Elektrownia znajduje się około 24 km na północ od miejscowości Czeskie Budziejowice i 60 km od granicy z Austrią.

Początkowo miała mieć cztery reaktory, jednak w 1990 roku rząd w Pradze zrezygnował z budowy bloków nr 3 i 4. Decyzję tę zmienił gabinet Neczasa, który do 2040 roku chce zwiększyć udział energii jądrowej w produkowanej w Czechach energii elektrycznej do 50 proc.

W czterodniowej wizycie w Rosji Neczasowi towarzyszy minister przemysłu i handlu Martin Kuba oraz kilkudziesięciu czeskich przedsiębiorców. Poza Moskwą i Soczi szef rządu Czech odwiedzi Petersburg i Jekaterynburg.

Przed odlotem do Moskwy Neczas oświadczył, że jego wizyta "będzie stanowić potwierdzenie bardzo dobrych relacji między Czechami i Rosją - tak w sferze ekonomicznej, jak i politycznej".

Wartość obrotów handlowych między obu krajami w 2012 roku wzrosła o 6 proc. i wyniosła 14 mld dolarów.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)