Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Japonii wzywa do poprawy stosunków między Pekinem a Tokio

0
Podziel się:

Uwikłane w konflikt dyplomatyczny Chiny i Japonia są ważnymi sąsiadami
i muszą współpracować - powiedział w piątek prasie premier Japonii Naoto Kan.

Uwikłane w konflikt dyplomatyczny Chiny i Japonia są ważnymi sąsiadami i muszą współpracować - powiedział w piątek prasie premier Japonii Naoto Kan.

Premier Kan podkreślił, że obydwa kraje łączy nie tylko sąsiedztwo, ale i wspólna odpowiedzialność.

Oba kraje podzielił konflikt, który wybuchł, gdy chiński trawler zderzył się na Morzu Wschodniochińskim z dwoma okrętami japońskiej straży przybrzeżnej w pobliżu wysp nazywanych przez Chińczyków Diaoyu, a przez Japończyków Senkaku. Do będących pod kontrolą Japonii wysp roszczenia zgłaszają również Chiny. Wokół wysp znajdują się bogate łowiska.

Japonia uwolniła w piątek wieczorem czasu polskiego (w nocy czasu japońskiego) kapitana chińskiego statku rybackiego, przetrzymywanego od ponad dwóch tygodni na wyspie Ishigaki na południu kraju - podała agencja Kyodo.

Chiny kategorycznie domagały się, by Japończycy uwolnili kapitana. Pekin zawiesił nawet rozmowy z Japonią na szczeblu ministerialnym.

W obchodzona w ubiegłą sobotę rocznicę tzw. Incydentu z Mukden, który doprowadził pośrednio do wybuchu wojny japońsko-chińskiej Chińczycy zorganizowali antyjapońskie demonstracje.

Manifestanci skandowali "Zmieść z powierzchni ziemi japońskie diabły". Kilkudziesięciu demonstrantów stawiło się przed ambasadą Japonii z transparentami "Wynoście się z wysp Diaoyu!", ale w ciągu godziny zostali oni usunięci przez policję.

Tłumy liczące po kilkaset osób zebrały się w wielu miastach. W Shenzhen na placu publicznym wielu ludzi wzywało do bojkotu japońskich towarów. (PAP)

fit/

7228861 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)