Notowania

Premier Litwy apeluje do parlamentu w sprawie polskich nazwisk

Andrius Kubilius ma nadzieję, że wystarczy sił, by naprawić błąd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(senat.gov.pl/GFDL)

Andrius Kubilius ma nadzieję, że litewskim politykom wystarczy sił, by _ naprawić błąd _ ws. pisowni nazwisk, wynikający ze zwykłych litewskich kompleksów. Sejm Litwy odrzucił projekt, zezwalający na zapis w paszporcie litewskim nazwiska polskiego w formie oryginalnej._ _

_ - Mam nadzieję, że znajdziemy siłę by oczyścić swe sumienia z niestosownego sposobu pożegnania się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. To zadaniem Sejmu jest dokonanie oceny, co jest ważniejsze: szacunek wobec prezydenta, który zginął, strategiczne partnerstwo polsko-litewskie, czy nasze wewnętrzne urazy _ - powiedział premier w wywiadzie dla Litewskiego Radia.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

Sejm Litwy odrzucił w zeszły czwartek - w dniu przyjazdu Lecha Kaczyńskiego z wizytą do Wilna - rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, zezwalający m.in. na zapis w paszporcie litewskim nazwiska polskiego w formie oryginalnej i w pierwszym czytaniu przyjął alternatywny projekt ustawy wykluczający taką możliwość.

_ - Odrzucenie przez Sejm propozycji jest przejawem naszych, Litwinów, zwykłych kompleksów - _ zaznaczył w radiu litewski premier.

Linas Balsys, rzecznik prasowy prezydent Dalii Grybauskaite, we wtorkowym wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas podkreślił, że prezydent popiera rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk.
_ _

_ - Od samego początku prezydenckiej kampanii wyborczej Dalia Grybauskaite mówiła, że rozwiązanie problemu pisowni nazwisk należy do jej zadań priorytetowych _ - powiedział Balsys. W imieniu szefowej państwa wyraził nadzieję, że _ Sejm znajdzie sposób rozstrzygnięcia tej kwestii _.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ **Litwa** ogłosiła trzydniową żałobę narodową ]( http://news.money.pl/artykul/litwa;oglosila;trzydniowa;zalobe;narodowa,160,0,608416.html )
    * [ Stasiak: Powinniśmy grać z Litwą w jednej lidze ]( http://news.money.pl/artykul/stasiak;powinnismy;grac;z;litwa;w;jednej;lidze,234,0,607466.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz