Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Litwy rozmawiał z Gazpromem o unijnym pakiecie energetycznym

0
Podziel się:

Wcielenie w życie unijnego III pakietu energetycznego było głównym tematem
wtorkowego spotkania w Wilnie premiera Litwy Andriusa Kubiliusa i wiceprezesa Gazpromu Aleksandra
Miedwiediewa.

Wcielenie w życie unijnego III pakietu energetycznego było głównym tematem wtorkowego spotkania w Wilnie premiera Litwy Andriusa Kubiliusa i wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa.

Spotkanie dotyczyło reformy systemu energetycznego na Litwie, która zakłada rozdzielenie produkcji i dystrybucji gazu.

"Uzgodniliśmy, że Gazprom przygotuje listę pytań dotyczących zastosowania III unijnego pakietu energetycznego" - poinformował dziennikarzy Miedwiediew po dwugodzinnym spotkaniu z premierem.

Wiceprezes Gazpromu odnotował, że "Litwa jest nie tylko użytkownikiem gazu, ale też państwem tranzytowy", i że "kwestie bezpieczeństwa energetycznego i tranzytu są w centrum zainteresowania nie tylko w Rosji, ale też w całej Europie".

Premier Litwy spotkanie z wysłannikiem Gazpromu określił jako konstruktywne. "Zrozumieliśmy, że kwestie tranzytu gazu do Kaliningradu są ważne dla Gazpromu. Sądzę, że możemy osiągnąć tu konstruktywne porozumienie" - powiedział premier Litwy.

Zgodnie z przyjętym III unijnym pakietem energetycznym od 2013 r. systemem przesyłowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy, którzy muszą zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów.

Rosja od początku sprzeciwia się wdrożeniu III pakietu energetycznego, który pozbawia Gazprom kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach UE. Gazprom w dużej mierze jest inwestorem lub współinwestorem tych gazociągów i nie jest chętny, by dostęp do nich miały strony trzecie.

Podczas wtorkowego spotkania w Wilnie rozmawiano też o cenie gazu Gazpromu, za który Litwa płaci o 15 proc. więcej niż Łotwa i Estonia. Litwa liczy na obniżenie ceny. Miedwiediew nie wyklucza takiej możliwości.

Gazprom jest jedynym dostawcą gazu na Litwę i należy do niego 37,1 proc. akcji krajowego dystrybutora gazu Lietuvos Dujos (Litewski Gaz). Dalsze 38,9 proc. ma niemiecki E.ON Ruhrgas International, a do państwa należy tylko 17,7 proc.

III pakiet energetyczny wszedł w życie w lipcu 2011 r.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ amac/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)