Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier o kibicach Lazio: Nie będzie życzliwości dla napadających na policjantów

0
Podziel się:

Od tygodnia w areszcie w Polsce na procesy czeka jeszcze 22 z ponad 150 fanów rzymskiego klubu Lazio Rzym.

Premier o kibicach Lazio: Nie będzie życzliwości dla napadających na policjantów
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy zatrzymanych w Warszawie włoskich kibiców Lazio Rzym, powiedział, że _ w Polsce nie będzie żadnych ułatwień ani żadnej życzliwości pod adresem tych, którzy napadają na policjantów i naruszają ład publiczny _.

Od tygodnia w areszcie w Polsce na procesy czeka jeszcze 22 z ponad 150 fanów rzymskiego klubu Lazio Rzym, zatrzymanych 28 listopada przed meczem z Legią Warszawa w ramach Ligi Europejskiej.

W czwartek, po spotkaniu w Warszawie z premierem Włoch Erico Lettą, Tusk zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości o przypilnowanie, by procedury prawne w sprawie zatrzymanych w Warszawie włoskich kibiców były _ jak najmniej dotkliwe _.

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o tę wypowiedź szef rządu powiedział: _ Chodzi o czas, ze względu na to, że są to cudzoziemcy. Nie mówimy o tych, którzy zostali skazani, ale o tych, którzy czekają na wyrok. Rodziny tych chuliganów - o skazanych można tak powiedzieć - ale i podejrzanych o czyny chuligańskie i udział nielegalnym zgromadzeniu, są w ambasadzie włoskiej. Atmosfera we Włoszech jest taka, że ci, którzy nie zostaną skazani, szybko wrócą do domu. To wszystko bierzemy pod uwagę _.

_ Powiedziałem to wyraźnie i premierowi Enrico Lettcie, i na konferencji prasowej, że w Polsce nie będzie żadnych ułatwień ani żadnej życzliwości pod adresem tych, którzy napadają na policjantów i naruszają ład publiczny _ - podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że _ gdyby Polaków w tak dużej liczbie zatrzymano w innym kraju, to też byśmy starali się nie o to, by łagodniej ich traktowano, ale by jak najszybciej wyjaśnić sprawę, ze względu też na presję opinii publicznej _. _ Rozumiem premiera Włoch, ale państwo polskie nie będzie, przestrzegając naszych przepisów i surowo karząc chuliganów, robiło na złość Włochom przedłużając procedury _ - dodał Tusk.

Letta, który był w czwartek w Warszawie w związku z konsultacjami międzyrządowymi, podkreślił, że sprawa zatrzymania włoskich kibiców w Warszawie budzi _ ogromne zaniepokojenie włoskiej opinii publicznej _. _ Poprosiłem, w poszanowaniu oczywiście przepisów prawnych w Polsce, o szczególne uwrażliwienie i uwagę oraz możliwe przyspieszenie w zastosowaniu tych przepisów obowiązujących w Polsce tak, aby uspokoić naszą opinię publiczną, członków rodzin tych obywateli włoskich, którzy znajdują się w aresztach _ - powiedział premier Włoch. Dodał, że poprosił polskiego premiera, aby _ zrobił wszystko, co w jego mocy i możliwościach, aby rozwiązać tę kwestię _.

28 listopada przed meczem z Legią Warszawa polska policja zatrzymała ponad 150 Włochów pod zarzutem zakłócenia porządku publicznego, napaści na funkcjonariuszy i udziału w zbiegowisku. Większość skazanych w trybie przyspieszonym na grzywny i inne kary zwolniono.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)