Notowania

pakistan
24.09.2010 13:41

Premier Pakistanu chce uwolnienia "córy narodu"

Yousaf Raza Gillani (na zdjęciu) zapowiedział już kampanię na rzecz jej uwolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Premier Pakistanu Yousaf Raza Gillani nazwał _ córą narodu _ pakistańską neurobiolog Aafię Siddiqui, skazaną w USA na 86 lat więzienia za próbę zabicia Amerykanów, którzy przesłuchiwali ją w Afganistanie. Zapowiedział kampanię na rzecz jej uwolnienia.

Agencja _ Associated Press _ pisze, że - jak się wydaje - premier próbuje w ten sposób zapanować nad oburzeniem, jakie wybuchło w Pakistanie po ogłoszeniu wyroku.

W 2008 roku Siddiqui została zatrzymana przez afgańską policję w prowincji Ghazni. Według oskarżycieli w trakcie przesłuchiwania przez Amerykanów chwyciła za broń i oddała strzały w ich kierunku, krzycząc po arabsku: - _ Bóg jest wielki _ i _ Śmierć Ameryce _.

Siddiqui ma obecnie 38 lat. W 2008 roku została zatrzymana w Afganistanie. Podczas procesu twierdziła, że przed zatrzymaniem była torturowana, ale odwołała to w czwartek w sądzie.

Według oskarżycieli, gdy kobieta została zatrzymana, miała przy sobie notatki mówiące o _ masowym ataku _ na cele w USA. Ich zdaniem te notatki i fakt, że miała ze sobą silnie trujący cyjanek sodu, świadczą, że Siddiqui nie jest osobą chorą psychicznie, ale działającą _ z rozmysłem i premedytacją _. Obrona wnosiła o wyrok około 12 lat więzienia, argumentując, że atak na Amerykanów był spontanicznym wybuchem spowodowanym chorobą psychiczną.

Gdy w Nowym Jorku ogłoszono wyrok, w kilku miastach pakistańskich doszło do demonstracji protestacyjnych. Karę wymierzoną Siddiqui krytykują pakistańskie media. Wyrazy oburzenia są też kierowane pod adresem pakistańskiego rządu, któremu zarzuca się, że pozostawał w tej sprawie bezczynny.

W Karaczi, gdzie mieszka rodzina Siddiqui, policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozpędzić około 100 osób, ciskających w funkcjonariuszy kamieniami podczas demonstracji protestacyjnej przeciwko wyrokowi.

W Islamabadzie z policją starli się demonstranci z islamistycznej partii politycznej, którzy usiłowali dostać się w pobliże ambasady amerykańskiej. _ - Precz z Ameryką _ - skandował tłum, nawołując do _ świętej wojny _.

Premier Gillani mówił w parlamencie: - _ Wszyscy jesteśmy zjednoczeni i chcemy, żeby ta córa narodu wróciła do Pakistanu _. Parlament jednomyślnie uchwalił rezolucję z żądaniem repatriacji Siddiqui.

_ - Walczyłem o nią, mój prawnik walczył o nią, a teraz podejmę tę sprawę na szczeblu politycznym _ - oświadczył premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;afganistanie;dzieli;ludzi;obamy,183,0,679863.html) Wojna w Afganistanie dzieli ludzi Obamy Wiceprezydent Joe Biden spiera się z wysłannikiem rządu Richardem Holbrookiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t14250.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;znow;wzywa;do;zamachow,16,0,676112.html) Al-Kaida znów wzywa do zamachów Ajman al-Zawahiri krytykuje rząd Pakistanu za "napełnianie dolarami swoich kont w bankach".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t110722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/11;ofiar;amerykanskiego;ataku;rakietowego;w;pakistanie,211,0,675283.html) 11 ofiar amerykańskiego ataku rakietowego w Pakistanie Był to dziesiąty atak samolotów bezzałogowych USA we wrześniu.
Tagi: pakistan, premier, yousaf raza gillani, skazanie, wyrok, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz