Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: Paweł Wojtunik formalnie szefem CBA

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powołał w środę na stanowisko szefa Centralnego Biura
Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika, który dotychczas kierował tą instytucją jako pełniący obowiązki.

Premier Donald Tusk powołał w środę na stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika, który dotychczas kierował tą instytucją jako pełniący obowiązki.

"Podjąłem decyzję o nominowaniu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do tej pory pełniący obowiązki Paweł Wojtunik został dzisiaj przeze mnie mianowany na takiego regularnego, pełnego szefa CBA" - poinformował w środę podczas konferencji prasowej premier.

Wojtunik z wykształcenia jest prawnikiem, od 1992 roku pracował w policji. Od początku swojej kariery zajmował się przestępczością zorganizowaną. Po utworzeniu Centralnego Biura Śledczego pełnił w nim ważne funkcje: najpierw naczelnika wydziału, następnie naczelnika zarządu operacji specjalnych, zastępcy dyrektora CBŚ, dyrektora biura kryminalnego, a od grudnia 2007 r. szefa Centralnego Biura Śledczego. Pod przykryciem rozpracowywał gangi, czego skutkiem jest m.in. to, że po objęciu obowiązków szefa CBA otrzymał ochronę BOR.

Paweł Wojtunik kieruje CBA od połowy października. Wówczas premier odwołał Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa Biura; miało to związek m.in. z tzw. aferą hazardową. W jej kontekście Tusk zarzucał Kamińskiemu wykorzystywanie Biura do celów politycznych oraz posługiwanie się insynuacją i kłamstwem.

Zgodnie z prawem powołując, jak również odwołując szefa CBA, premier musi zasięgnąć opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych, a także speckomisji. Te opinie nie są jednak dla niego wiążące.

W połowie grudnia prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że prezydent Lech Kaczyński, w odpowiedzi na prośbę premiera o opinię ws. powołania Wojtunika na szefa CBA, zwrócił uwagę, że poprzedni szef Biura - Mariusz Kamiński - był odwołany z wadą prawną. "Pan prezydent wyjaśnił grzecznie panu premierowi, że w sytuacji, w której odwołanie Mariusza Kamińskiego odbyło się z nieusuwalną wadą, trudno żeby prezydent opiniował następcę" - dodał Wypych.

W swojej opinii na temat Kamińskiego prezydent ocenił, że wniosek premiera o odwołanie Kamińskiego jest bezpodstawny i może być związany z wykrytymi przez Biuro "nieprawidłowościami w działaniach osób piastujących kierownicze stanowiska państwowe". Prezydent podkreślił również, że premier nie wskazał we wniosku "żadnej z przesłanek", które są wymienione w ustawie o CBA, jako podstawa odwołania szefa Biura i "w żaden sposób nie wyjaśnił, dlaczego zamierza odwołać Mariusza Kamińskiego ze stanowiska szefa CBA".

Premier odwołał Kamińskiego, nie czekając na pisemną opinię prezydenta. Niedługo potem opinia Lecha Kaczyńskiego została zamieszczona na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta z adnotacją, że jest to dokument, który "miał być wysłany do Donalda Tuska".(PAP)

ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)