Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: pierwiastek najlepszym rozwiązaniem

0
Podziel się:

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w
poniedziałek, że pierwiastkowy system głosowania w Radzie UE uważa
za rozwiązanie najlepsze - bo najbardziej demokratyczne. Premier
ma nadzieję, że Polska nie będzie postawiona w sytuacji, że będzie
zmuszona nie poprzeć mandatu na Konferencję Międzyrządową.

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że pierwiastkowy system głosowania w Radzie UE uważa za rozwiązanie najlepsze - bo najbardziej demokratyczne. Premier ma nadzieję, że Polska nie będzie postawiona w sytuacji, że będzie zmuszona nie poprzeć mandatu na Konferencję Międzyrządową.

"Uważamy, że rozwiązanie - przecież nie przez nas wymyślone, to jest stary pomysł - które odwołuje się do pierwiastka ludności, jest rozwiązaniem najlepszym, najbardziej umocowanym w demokratycznej wizji UE" - powiedział J.Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerzem Austrii Alfredem Gusenbauerem.

Ocenił, że kwestie głosowania powinny mieć "silną podstawę demokratyczną". "Jeżeli liczne kraje, w tym Polska, muszą się zgodzić na daleko idące osłabienie swojej pozycji, to musi być tego jakaś podstawa. To nie może być arbitralne. Obecne rozwiązania są w gruncie rzeczy całkowicie arbitralne" - dodał.

"Warto ubiegać się o to, aby UE była zorganizowana na bardziej demokratycznych i przejrzystych zasadach niż to jest w tej chwili przewidziane. Jesteśmy przekonani, że konferencja brukselska może tak skonstruować mandat, żeby ta sprawa mogła być jeszcze omówiona i załatwiona w ciągu mniej więcej roku w sposób pozytywny" - powiedział premier.

Jak dodał, ma nadzieję, że nie będziemy postawieni w sytuacji, że będziemy zmuszeni nie poprzeć mandatu na konferencję międzyrządową. Jak mówił, każdy kraj ma takie prawo i jeśli Polska uzna, że "w interesie Polski jest z niego skorzystać, to z niego skorzysta".

"Jesteśmy nastawieni na sukces tej konferencji" - powiedział premier. Dodał jednak, że nie jesteśmy zwolennikami załatwiania bardzo ważnych spraw Europy w ciągu kilku dni.

Na szczycie 21-22 czerwca w Brukseli przywódcy mają przyjąć mandat w sprawie otwarcia tzw. Konferencji Międzyrządowej, która - jak życzy sobie niemieckie przewodnictwo, Komisja Europejska i Parlament Europejski - do końca 2007 przyjmie nowy traktat UE. Chodzi o to, by nowy dokument został ratyfikowany do czasu nowych wyborów do Parlamentu Europejskiego w połowie 2009 roku. (PAP)

laz/ hgt/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)