Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier: rok poważnych zmian w wojsku

0
Podziel się

Mijający rok był rokiem ciężkiej służby i głębokich zmian w wojsku -
powiedział premier Donald Tusk, który we wtorek odwiedził Centrum Operacji Powietrznych w
warszawskich Pyrach. Złożył życzenia wszystkim, którzy w sylwestra i inne święta pełnią służbę i
pracują.

bEriCDJx

Mijający rok był rokiem ciężkiej służby i głębokich zmian w wojsku - powiedział premier Donald Tusk, który we wtorek odwiedził Centrum Operacji Powietrznych w warszawskich Pyrach. Złożył życzenia wszystkim, którzy w sylwestra i inne święta pełnią służbę i pracują.

"Rok 2013 to był rok bardzo ciężkiej, ofiarnej służby ludzi w mundurach, polskich pilotów, żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. To także rok bardzo poważnych zmian w strukturze dowodzenia polskiego wojska" - mówił premier po spotkaniu z żołnierzami i pracownikami Centrum.

W COP premiera i towarzyszącego mu ministra obrony Tomasza Siemoniaka powitał dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski, który od przyszłego roku obejmie nowe stanowisko dowódcy operacyjnego sił zbrojnych, utworzone w związku z reformą systemu dowodzenia i kierowania armią. W spotkaniu wzięli też udział zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan i dowódca COP gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

bEriCDJz

"Miałem okazję gratulować generałowi Lechowi Majewskiemu, który już za kilkanaście godzin obejmie funkcję dowódcy generalnego, to będzie pierwszy dowódca generalny w historii polskiego wojska" - powiedział premier dziennikarzom.

"To także dobry moment, aby złożyć życzenia tym wszystkim, którzy - niezależnie, czy to jest dzień powszedni, czy święto - pełnią bardzo poważną służbę. Tutaj, w Centrum Operacji Powietrznych, kilkudziesięciu oficerów, podoficerów, ludzi obsługi cywilnej. Także w całej Polsce - blisko pół tysiąca ludzi czuwa nad tym, żeby polskie niebo było bezpieczne, i będzie to robiło także w noc sylwestrową" - dodał Tusk.

"Ale to tylko wierzchołek piramidy, bo tysiące Polaków będzie pełniło służbę albo będzie po prostu w pracy. Chciałbym, aby w tego sylwestra i Nowy Rok, żebyśmy pamiętali o wszystkich, którzy muszą pracować i o ich rodzinach. Będziemy na pewno o północy ciepło myśleli o tych, którzy strzegą bezpieczeństwa ojczyzny i obywateli, są w pracy i nie mają tego szczęścia być z najbliższymi na przełomie roku" - mówił premier.

"Rok 2013 odchodzi - można powiedzieć: wreszcie - bo jednak trzynasty. Nie każdy jest przesądny, ale wiecie, co to znaczy. Jestem przekonany, że rok 2014 będzie lepszy dla wszystkich Polaków i chciałbym z tego miejsca - wspólnie z moimi dzisiejszymi gospodarzami - złożyć wszystkim rodakom najlepsze życzenia powodzenia, bezpieczeństwa, osobistego szczęścia dla wszystkich rodaków i polskich rodzin" - powiedział.

bEriCDJF

Przypomniał też, że na terenie dzisiejszego COP stoi budynek, w którym pracowali kryptolodzy zajmujący się kodem Enigmy.

Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego powstało 1 stycznia 2002 r., zastępując Centralne Stanowisko Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. COP pracuje na potrzeby narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej NATO, pełni rolę naczelnego organu dowodzenia dowódcy Sił Powietrznych.(PAP)

brw/ mja/ abr/ mow/

bEriCDKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)