Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier: rok poważnych zmian w wojsku

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź gen. Majewskiego
#

bErJvMcB

# dochodzi wypowiedź gen. Majewskiego #

31.12. Warszawa (PAP) - Mijający rok był rokiem ciężkiej służby i głębokich zmian w wojsku - powiedział premier Donald Tusk, który we wtorek odwiedził Centrum Operacji Powietrznych w warszawskich Pyrach. Złożył życzenia wszystkim, którzy w sylwestra i inne święta pełnią służbę i pracują.

"Rok 2013 to był rok bardzo ciężkiej, ofiarnej służby ludzi w mundurach, polskich pilotów, żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. To także rok bardzo poważnych zmian w strukturze dowodzenia polskiego wojska" - mówił premier po spotkaniu z żołnierzami i pracownikami Centrum.

bErJvMcD

W COP premiera i towarzyszącego mu ministra obrony Tomasza Siemoniaka powitał dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski, który od przyszłego roku obejmie nowe stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, utworzone w związku z reformą systemu dowodzenia i kierowania armią.

W spotkaniu wzięli też udział zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan i dowódca COP gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

"Miałem okazję gratulować generałowi Lechowi Majewskiemu, który już za kilkanaście godzin obejmie funkcję dowódcy generalnego, to będzie pierwszy dowódca generalny w historii polskiego wojska" - powiedział premier dziennikarzom.

"To także dobry moment, aby złożyć życzenia tym wszystkim, którzy - niezależnie, czy to jest dzień powszedni, czy święto - pełnią bardzo poważną służbę. Tutaj, w Centrum Operacji Powietrznych, kilkudziesięciu oficerów, podoficerów, ludzi obsługi cywilnej. Także w całej Polsce - blisko pół tysiąca ludzi czuwa nad tym, żeby polskie niebo było bezpieczne, i będzie to robiło także w noc sylwestrową" - dodał Tusk.

bErJvMcJ

"Ale to tylko wierzchołek piramidy, bo tysiące Polaków będzie pełniło służbę albo będzie po prostu w pracy. Chciałbym, aby w tego sylwestra i Nowy Rok, żebyśmy pamiętali o wszystkich, którzy muszą pracować i o ich rodzinach. Będziemy na pewno o północy ciepło myśleli o tych, którzy strzegą bezpieczeństwa ojczyzny i obywateli, są w pracy i nie mają tego szczęścia być z najbliższymi na przełomie roku" - mówił premier.

"Rok 2013 odchodzi - można powiedzieć: wreszcie - bo jednak trzynasty. Nie każdy jest przesądny, ale wiecie, co to znaczy. Jestem przekonany, że rok 2014 będzie lepszy dla wszystkich Polaków i chciałbym z tego miejsca - wspólnie z moimi dzisiejszymi gospodarzami - złożyć wszystkim rodakom najlepsze życzenia powodzenia, bezpieczeństwa, osobistego szczęścia dla wszystkich rodaków i polskich rodzin" - powiedział.

Premier przypomniał też, że na terenie dzisiejszego COP stoi budynek, w którym pracowali kryptolodzy rozszyfrowujący kod Enigmy.

W poniedziałek zostało rozwiązane Dowództwo Sił Powietrznych. We wtorek gen. Majewski podziękował swoim dotychczasowym podwładnym. "Dobiegło końca funkcjonowanie dowództw rodzajów sił zbrojnych (...) Jednocześnie kończę ponad trzyipółletnią kadencję na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych. Z tej okazji pragnę podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska Sił Powietrznych za to, co razem osiągnęliśmy. Nasz wynik to 44 miesiące i około 140 tysięcy godzin lotów bez katastrofy. Jest to ewenement w 95-letniej historii polskiego lotnictwa wojskowego" - podkreślił.

bErJvMcK

"Zmieniliśmy system szkolenia lotniczego i struktury jednostek lotniczych. Udoskonaliliśmy system dowodzenia Siłami Powietrznym, przeorganizowaliśmy Wojska Obrony Przeciwlotniczej, unowocześniliśmy Wojska Radiotechniczne, zmodernizowaliśmy park samolotów i śmigłowców, poprawiliśmy infrastrukturę jednostek" - wyliczał generał.

Przypomniał, że polscy piloci ćwiczyli w Izraelu i na Alasce, Siły Powietrzne były włączone w ochronę mistrzostw Euro 2012, dwa razy wystawiały kontyngent strzegący państw bałtyckich, wspierały też lotniczo polski kontyngent w Afganistanie, wykonały kilkadziesiąt lotów w ramach Akcji Serce, przewożąc organy do transplantacji, organizowały pokazy lotnicze i VI Światowy Zjazd Lotników Polskich.

"Miałem przyjemność pracować z najlepszymi z najlepszych" - powiedział Majewski.

Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego powstało 1 stycznia 2002 r., zastępując Centralne Stanowisko Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. COP pracuje na potrzeby narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej NATO, pełni rolę naczelnego organu dowodzenia dowódcy Sił Powietrznych.(PAP)

bErJvMcL

brw/ mja/ abr/ mow/

bErJvMde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)