Notowania

premier
20.11.2008 13:04

Premier: szukamy rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli

Szukamy modelu, który nie naruszy sensu reformy emerytalnej, a najstarszym nauczycielom, którzy pozostają w zawodzie, pozwoli możliwie bezboleśnie przejść wiek emerytalny - zapewnił premier Donald Tusk w czwartek w Sejmie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szukamy modelu, który nie naruszy sensu reformy emerytalnej, a najstarszym nauczycielom, którzy pozostają w zawodzie, pozwoli możliwie bezboleśnie przejść wiek emerytalny - zapewnił premier Donald Tusk w czwartek w Sejmie.

Podkreślił, że rząd nie będzie robić wyjątku dla jakiejś grupy zawodowej dlatego, że jest silna. "Poszukamy innego sposobu" - dodał.

"Szukamy takiego modelu, który nie naruszy sensu istoty reformy emerytalnej, a równocześnie najstarszym nauczycielom, którzy pozostają w zawodzie pozwoli możliwie bezboleśnie przejść wiek emerytalny" - mówił premier, zaznaczając, że jest to "kwestia priorytetowa".

Tusk przyznał, że wokół emerytur pomostowych i rozwiązań dla nauczycieli dyskusja jest gorąca i koalicja szuka rozwiązań.

Odnosząc się do sytuacji nauczycieli, Tusk ocenił, że jego rząd "to, co obiecał, to zrobił". "Podwyżki płac dla nauczycieli są faktem, którego nie sposób zakwestionować" - powiedział Tusk podkreślając, że będzie "to 10 proc. w 2008 roku i dwa razy po 5 proc. w 2009 i 2010 roku".

Mówiąc o negocjacjach w trakcie konfliktów społecznych, Tusk przyznał, że nie każda rozmowa przynosi "dobry finał", ale "robimy wszystko, aby to było możliwe". Szef rządu przypomniał m.in. strajki celników, "biały szczyt" w sprawie służby zdrowia, czy negocjacje na temat emerytur pomostowych.

"Jak był problem płacy minimalnej, to po długich rozmowach w Komisji Trójstronnej partnerzy doszli do stanu, gdzie nie mogli ruszyć dalej. Wystarczyła pięciominutowa rozmowa i podjąłem decyzję, która była w stronę postulatów związków zawodowych i po raz pierwszy od wielu lat podpisano umowę między wszystkimi ważnymi centralami związkowymi, a rządem i pracodawcami" - mówił premier.

Przypomniał także o projekcie Orlik - budowy boisk w gminach. W jego opinii, "to projekt o charakterze cywilizacyjnym". "Proponujemy coś co ta generacja utraciła bezpowrotnie - częściowe dobre wychowanie na podwórku w drużynie piłkarskiej, wśród przyjaciół" - mówił Tusk. Jak zaznaczył, to jest kwestia budowania wspólnoty na poziomie gminy.

Jak dodał, dlatego rząd uparł się, aby "nie było to +boicho- klepicho+", ale "interdyscyplinarne obiekty o najwyższym standardzie". (PAP)

ajg/ mok/ jra/

Tagi: premier, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz