Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Turcji: Uznanie państwa palestyńskiego to obowiązek

0
Podziel się:

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek na spotkaniu
szefów dyplomacji państw Ligi Arabskiej w Kairze, że uznanie państwa palestyńskiego "nie jest
opcją, lecz obowiązkiem".

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek na spotkaniu szefów dyplomacji państw Ligi Arabskiej w Kairze, że uznanie państwa palestyńskiego "nie jest opcją, lecz obowiązkiem".

"Uznanie państwa palestyńskiego, to jedynie słuszna droga. To nie opcja, lecz obowiązek. Jak Bóg da, do końca tego miesiąca będziemy mieli okazję zobaczyć Palestynę z o wiele innym statusem w Narodach Zjednoczonych" - podkreślił szef tureckiego rządu.

"Czas już wywiesić flagę palestyńską w Narodach Zjednoczonych. Wywieśmy palestyńską flagę i niech ta flaga będzie symbolem pokoju i sprawiedliwości na Bliskim Wschodzie. Wnieśmy wkład w zabezpieczenie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie" - dodał.

Palestyńczycy postanowili wystąpić o uznanie ich państwowości po latach bezowocnych negocjacji z Izraelem w sprawie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we wschodniej Jerozolimie.

Rządowi izraelskiemu Erdogan zarzucił prowadzenie polityki, która jest "przeszkodą dla pokoju". "Izrael wyrwie się z osamotnienia tylko pod warunkiem, że będzie postępował jak racjonalne, odpowiedzialne, poważne i normalne państwo" - powiedział turecki premier.

W czasie rozpoczynającej się we wtorek sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma dojść do głosowania nad uznaniem Autonomii Palestyńskiej jako państwa. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas tej sesji o członkostwo w ONZ lub o podniesienie swojego statusu w tej organizacji do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę. Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec pomysłu Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych.

Przewiduje się, że w Zgromadzeniu Ogólnym wniosek o uznanie Palestyny uzyska niezbędną większość. Żeby jednak Autonomia stała się pełnoprawnym członkiem, musi to zatwierdzić Rada Bezpieczeństwa, gdzie USA i inne państwa-stali członkowie mają prawo weta. Waszyngton zapowiedział już, że z niego skorzysta. (PAP)

az/ ap/

9775088 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)