Notowania

wiadomości
07.09.2011 14:45

Premier Tusk otworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy

Premier Donald Tusk otworzył w środę w Krynicy XXI Forum Ekonomiczne. Przez trzy dni ponad dwa tysiące gości będzie dyskutować m.in. o przyszłości UE, kryzysie finansowym, energetyce, bezpieczeństwie międzynarodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Donald Tusk otworzył w środę w Krynicy XXI Forum Ekonomiczne. Przez trzy dni ponad dwa tysiące gości będzie dyskutować m.in. o przyszłości UE, kryzysie finansowym, energetyce, bezpieczeństwie międzynarodowym.

Bezpośrednio po uroczystym otwarciu Forum zaplanowano dyskusję panelową na temat "Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja". Udział w niej wezmą: premier Mołdowy Vladimir Filat i prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Z obydwoma tymi politykami Donald Tusk spotkał się bezpośrednio przed otwarciem forum.

Otwierając forum Tusk gratulował obydwu politykom odwagi, determinacji i wyobraźni w polityce. "Kilka lat temu nikt nie myślał, że droga Gruzji i Mołdowy do Europy będzie taka szybka dzięki determinacji przywództwa politycznego" - powiedział Tusk.

Dyskusja ma być poświęcona głównie realizacji wspólnych międzynarodowych projektów infrastrukturalnych, gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Główne tematy dyskusji to zmiany wspólnej polityki rolnej UE, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną w państwach dążących do integracji z Unią, konsekwencje kryzysu finansów publicznych w państwach grupy PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania) dla całej strefy euro, szanse Europy na arenie geopolitycznej. Wśród sąsiadów Unii szczególna uwaga poświęcona zostanie Ukrainie.

Dyskusje dotyczyć też będą szerzej pojętej polityki międzynarodowej i międzynarodowemu bezpieczeństwu, propozycjom rozwiązania konfliktów regionalnych, w szczególności na Zakaukaziu, sytuacji Wspólnoty Niepodległych Państw.

Debaty będą się odbywały również na forach tematycznych poświęconych m.in.: energetyce, innowacjom, zagadnieniom społecznym, ochronie zdrowia czy reformom państwa.

Główne tematy na forum energetycznym to: gaz ziemny jako paliwo przyszłości, perspektywa eksploatacji gazu niekonwencjonalnego i zmiany geopolityczne, jakie za sobą niesie, perspektywy i bezpieczeństwo energetyki jądrowej, inteligentne sieci przesyłowe.

Forum innowacji to dyskusje o pracach badawczo-rozwojowych, procesach komercjalizacji wyników badań naukowych czy gospodarce cyfrowej.

Na forum ochrony zdrowia omówione mają zostać m.in. kwestie roli innowacji czy roli państwa i ubezpieczycieli prywatnych w tej dziedzinie.

Z kolei kwestia Ukrainy, stosunki UE z Rosją, przyszłość strefy euro i wspólnej europejskiej dyplomacji to tematy planowane na forum "Unia Europejska i jej sąsiedzi".

W piątek, w ostatnim dniu forum, planowana jest konferencja ministrów gospodarki państw UE i krajów Partnerstwa Wschodniego.(PAP)

wkr/ luo/ aop/ mki/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz